Google Chrome Logo

Chrome – najlepsze wtyczki do przeglądarki

Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej przydatnych dodatków do przeglądarki internetowej Google Chrome. Jakie wtyczki warto zainstalować?

Wstęp

Google Chrome to absolutnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Wynika to także z opublikowanego przez nas rankingu za poprzedni rok. Duża liczba użytkowników wiążę się także z ogromną bazą dodatków, o które możemy wzbogacić tą przeglądarkę. Co ciekawe, wtyczki z Chrome działają także na Microsoft Edge, a więc głównym konkurencie dla Google. Jest spowodowane tym, że obie aplikacje oparte są o ten sam projekt (Chromium), a więc i ten sam silnik Blink.

Najlepsze wtyczki do Google Chrome

Wszystkie rozszerzenia do Google Chrome znajdują się w sklepie Chrome Web Store, skąd można je zainstalować jedynym kliknięciem. Poniżej prezentujemy 11 pluginów, które wzbogacą funkcjonalność naszej przeglądarki internetowej, a także ułatwią korzystanie i poruszanie się po Internecie.

uBlock Origin

uBlock Origin
uBlock Origin

Niektóre witryny internetowe przeginają z ilością reklam. Często treści wpisów są skrzętnie ukryte pomiędzy dominującymi treściami dodatkowymi. Stąd też blokery reklam stały się jednymi z pierwszych dodatków, jakie instaluje w swojej przeglądarce internauta. W mojej opinii najlepszą tego typu wtyczką jest uBlock Origin.

Jest to dodatek, który charakteryzuje się niskim użyciem zasobów komputera i wysoką skutecznością. Zawiera on bogatą listę filtrów i jest wysoce konfigurowalny. Wyświetla także interesujące informacje statystyczne.

W sieci od zawsze toczą się dyskusje o etyczności blokowania reklam w serwisach internetowych. Uważam, że każda ze stron sporu ma trochę racji. Osobiście, zachęcam do wyłączania tego typu wtyczek na stronach, gdzie reklamy nie są agresywne i przesadzone, aby skutecznie wspierać twórców w ich pracy.

Sprawdzanie ortografii i gramatyki – Language Tool

Ten dodatek zadba o poprawność tekstu, który piszemy w Internecie. Obsługuje ponad 25 języków (w tym oczywiście język polski. Language Tool wykrywa błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne i stylistyczne, a także sugeruje odpowiednie poprawki i zapewnia wyjaśnienia błędów.

Sprawdzanie ortografii i gramatyki realizowane przez wtyczkę Language Tool
Sprawdzanie ortografii i gramatyki w Google Chrome realizowane przez wtyczkę Language Tool

Wtyczka została zaprojektowana z myślą o prostocie obsługi. Wystarczy naciśnięcie przycisku lub konfigurowalnej kombinacji przycisków na klawiaturze, aby wywołać sprawdzenie wprowadzanego przez nas tekstu. Rozszerzenie to jest kompatybilne ze wszystkimi dużymi serwisami społecznościowymi czy usługami poczty elektronicznej, a także z większością zwykłych stron internetowych.

Checker Plus for Gmail

Checker Plus for Gmail to plugin, który pozwala na zarządzanie wieloma kontami Gmail bez konieczności otwierania w przeglądarce kart dla każdej ze skrzynek. Dzięki temu rozszerzeniu możesz odczytywać, wysyłać, usuwać i oznaczać wiadomości email, a także otrzymywać powiadomienia dźwiękowe i wizualne o nowych mailach. Pozwala to zaoszczędzić czas i być zawsze na bieżąco.

GoFullPage – Full Page Screen Capture

Kolejne interesujące rozszerzenie, które prezentujemy umożliwia zrobienie zrzutu ekranu całej długości strony internetowej lub jej fragmentu. Gotowy zrzut można zapisać w formatach PNG, JPEG lub eksportować do PDF.

GoFullPage - Full Page Screen Capture to szybki zrzut ekranu całej strony
GoFullPage – Full Page Screen Capture to szybki zrzut ekranu całej strony

GoFullPage – Full Page Screen Capture, bo o nim mowa, ma także szerokie możliwości edycji wykonanego zrzutu – można go przycinać, obracać, a także wzbogacać o emoji czy adnotacje. A wszystko to za darmo, bez reklam i z niezwykłą prostotą obsługi dla użytkownika.

Sider: Pasek ChatGPT + Vision & GPT-4 Turbo

Sider: Pasek ChatGPT + Vision & GPT-4 Turbo
Sider: Pasek ChatGPT + Vision & GPT-4 Turbo

Sider: Pasek ChatGPT + Vision & GPT-4 Turbo to wtyczka, która dodaje do przeglądarki pasek z inteligentnym asystentem AI, który potrafi rozmawiać, odpowiadać na pytania, generować treści i analizować obrazy. Możesz korzystać z zaawansowanych funkcji opartych na sztucznej inteligencji.

Plugin ten posiada wiele ciekawy funkcji, które warto samodzielnie eksplorować. Poniżej wymieniam tylko kilka z nich:

  • Czat grupowy AI – możliwość porównania odpowiedzi z różnych chatbotów,
  • Czat z plikami – możliwość „rozmawiania” z obrazami czy też uczynienia plików PDF interaktywnymi,
  • Szybkie wyszukiwanie, streszczanie artykułów czy materiałów video,
  • Pomoc w pisaniu wiadomości, maili czy wyszukiwaniu informacji,
  • Generowanie obrazów na podstawie opisu (promptu), edycja grafiki – między innymi: zamazywanie, podmiana tła, usuwanie tekstu,
  • OCR – odczytywanie tekstu z plików graficznych.

Rozszerzenie w darmowej wersji daje użytkownikowi 30 kredytów dziennie, a jeżeli ktoś osobno opłaca ChataGPT to może podpiąć swój klucz API i korzystać z niego bez ograniczeń.

Read Later

Kolejna z wtyczek, które polecamy to Read Later. Przydaje się ona, gdy akurat nie mamy za dużo czasu, a trafiliśmy na ciekawy artykuł lub materiał video. Dodatek pozwalana na swoiste założenie książkowej zakładki i zapisywanie takiej strony do późniejszego przeczytania.

Read Later - wtyczka do Chrome
Read Later – przydatna wtyczka do Chrome

Niewątpliwymi zaletami Read Later są prostota obsługi, synchronizacja danych w chmurze, a także zapisywanie lokalnej historii. Dodatkowo obsługiwane są także skróty klawiszowe, a także wyświetlany jest procentowy progres w czytaniu.

Hide!!! – Panic Button and Tab Manager

Hide!!! – Panic Button and Tab Manager to dodatek, który ukrywa wszystkie otwarte karty przeglądarki jednym kliknięciem. Akcję tą można wywołać naciśnięciem ikony wtyczki lub kombinacją klawiszy Alt + P. Zamknięte karty można przywrócić później naciskając Alt + O. Dodatkowo domyślnie otwierana jest również pusta strona google.com. Zarówno odpowiednie skróty klawiszowe, jak i adres witryny można modyfikować w ustawieniach rozszerzenia. Idealna wtyczka, gdy nagle obok nas pojawia się szef lub żona 🙂

Turn Off The Lights

Następna omawiana wtyczka przyda się z pewnością osobom, które uwielbiają oglądać filmy na Netflixie, YouTube czy w innych serwisach VoD. Turn Off The Lights to dodatek, który przyciemnia tło strony internetowej, na której odtwarzane jest video. Tworzy to przyjemny efekt kinowy i pozwala oddać się komfortowemu relaksowi.

Efekt działania Turn Off The Lights na YouTube
Efekt działania Turn Off The Lights na YouTube

Rozszerzenie jest konfigurowalne – można dostosować poziom przyciemnienia, kolor czy przejrzystość. Możliwych ustawień jest jednak znacznie więcej i zaspokoją nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Google Keep

Google Keep to usługa, która umożliwia zarządzanie i tworzenie notatek w różnych postaciach: tekstowych, dźwiękowych i ze zdjęciem. Użytkownik może też tworzyć przypomnienia czy filtrować dane. Rozszerzenie dostępne w Chrome Web Store sprawnie integruje usługę z przeglądarką internetową Google Chrome.

Dodatkowo, informacje są synchronizowane na każdej możliwej platformie – w Internecie, na urządzeniach z Androidem, iOS czy zegarkach z WearOS.

Bitwarden – darmowy menedżer haseł

Bitwarden jest darmowym, multiplatformowym menedżerem haseł, który przechowuje hasła, klucze i inne wrażliwe informacje. Są one zabezpieczone za pomocą szyfrowania metodą AES-256, stosowania ciągów zaburzających i algorytmu PBKDF2 SHA-256. Metody te gwarantują bezpieczeństwo tych istotnych dla nas danych.

Oprócz synchronizacji danych pomiędzy różnymi urządzeniami i systemami otrzymujemy możliwość szybkiego generowania bezpiecznych haseł oraz automatyczne wypełnianie danych do logowania na stronach internetowych.

Momentum

Momentum to rozszerzenie Google Chrome, które zastępuje stronę widoczną po otwarciu nowej karty przeglądarki spersonalizowanym panelem z listami zadań, pogodą, zegarem i nie tylko. Pomaga skupić się, zorganizować i zmotywować do osiągnięcia swoich celów.

Bazowy wygląd Momentum w Google Chrome
Bazowy wygląd Momentum w Google Chrome

Dodatek ten pozwala także skorzystać z dźwięków otoczenia, timera pomodoro (animowana lista rzeczy To-Do), trybu skupienia i innych narzędzi produktywności. Panel można spersonalizować własnymi zdjęciami i cytatami.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *