Logo Pexels

Pexels – darmowe zdjęcia na bloga

Jeżeli szukasz źródła inspirujących zdjęć na swojego bloga czy stronę internetową, to warto zainteresować się darmowym bankiem zdjęć stockowych – Pexels.

Zdjęcia stockowe to pliki graficzne, które można wykorzystać do różnych celów, takich jak ilustrowanie artykułów, tworzenie reklam, projektowanie stron internetowych czy ozdabianie wnętrz. Są one zazwyczaj dostępne w wysokiej jakości i w różnych formatach, co ułatwia ich dopasowanie do potrzeb użytkownika.

Banki zdjęć stockowych możemy podzielić na dwie kategorie: płatne i bezpłatne. Do tych pierwszych możemy zliczyć iStock, Adobe Stock czy ShutterStock. Wymagają one opłaty za pobranie lub użycie zdjęcia, ale jednocześnie oferują szeroki ich wybór, często zawierają ekskluzywne kolekcje i udostępniają treści w różnych cenach i na różnego rodzaju licencjach, które określają warunki i ograniczenia w korzystaniu ze zdjęć.

Z drugiej strony, istnieją również bazy zdjęć, które udostępniają obrazy zupełnie za darmo. Jednym z takich serwisów jest Pexels.com. Nie wymaga on rejestracji konta, a gdy pobierzemy wybrane zdjęcie, to nie musimy nawet podawać jego źródła i możemy używać go niemal do woli.

Strona główna darmowego banku zdjęć stockowych Pexels.com
Strona główna darmowego banku zdjęć stockowych Pexels.com

Mimo, że sam serwis jest bezpłatny, to posiada ogromną bazę fotografii i grafik, które jednocześnie są wysokiej jakości. Na chwilę obecną to ponad 3.2 miliona zdjęć i materiałów video, a każdego miesiąca liczba ta rośne o kolejne 200 tysięcy. Duża w tym zasługa licznej społeczności osób, które chcą się podzielić swoją pracą z innymi i zdobyć rozpoznawalność.

Jakie ciekawe funkcjonalności oferuje Pexels? Są to między innymi:

  • Rozbudowana wyszukiwarka – możemy szukać zdjęć po tagach (słowach kluczowych), które opisują temat, nastrój, czy styl zdjęcia. Można także używać filtrów, takich jak: rozmiar, orientacja, czy kolor,
  • Popularne wyszukiwaniaPexels dzieli zdjęcia na różne kategorie, takie jak: ludzie, zwierzęta, natura, miasto, technologia, czy sport, aby ułatwić przeglądanie i odkrywanie nowych obrazów,
  • Kolekcje – ten bank zdjęć umożliwia tworzenie własnych kolekcji zdjęć, które można zapisywać i udostępniać, a także przeglądać kolekcje innych użytkowników,
  • Tabela wynikówPexels pokazuje ranking najlepszych fotografów i filmowców, którzy udostępniają swoje prace w serwisie. Można podziwiać ich portfolio, obserwować ich profil, czy skontaktować się z nimi,
  • API – serwis oferuje darmowe API, które pozwala na integrację bazy zdjęć z innymi aplikacjami i stronami internetowymi. Można także korzystać z wtyczek i rozszerzeń Pexels dla popularnych programów, takich jak Photoshop, WordPress czy Canva.

Na koniec kilka słów o licencji, na której Pexels udostępnia materiały w swoim serwisie. Wszystkie zdjęcia i nagrania wideo udostępnione w serwisie są do darmowego użytku, bez konieczności podawania źródła. Można je dowolnie modyfikować i przerabiać. Nie można natomiast ich sprzedawać, przedstawiać rozpoznawalnych osób w sposób negatywny ani wykorzystywać w ramach swojego znaku towarowego. Szczegóły znaleźć można na tej stronie.

Ten wpis, to trochę forma podziękowania dla wszystkich twórców z serwisu Pexels, gdyż sam z niego korzystam. Duża część miniaturek użytych na tym blogu pochodzi właśnie z tego miejsca. Stąd też również i Was zachęcam do korzystania z tego darmowego banku zdjęć stockowych.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *