Jak sprawdzić czy strona jest bezpieczna?

Dodaj te filtry do swojego AdBlocka

CERT Polska udostępnia aktualizowaną na bieżąco Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi miejscami w sieci. Warto wzbogacić o nią swojego AdBlocka, aby unikać zagrożeń i zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Internetu.

CERT Polska to zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. Działa on nieprzerwanie od 1996 roku i wykonuje kawał dobrej roboty chociażby edukując i alarmując społeczeństwo w tematach związanych z cyberbezpieczeństwem. Nie tak dawno wspominałem na blogu o nowym numerze do zgłaszania podejrzanych SMS, który jest ściśle powiązany z tematem tego wpisu.

Od 2020 roku zespół CERT Polska prowadzi Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Jest ona aktualizowana na bieżąco i zawiera listę adresów domenowych, które są na szkodliwe na różne sposoby – głównie próbując wyłudzać dane od internatów. Witryny trafiają na listę po weryfikacji zgłoszeń od użytkowników, które wysyłane są na wspomniany już numer 8080, a także mailowo i przez media społecznościowe.

Listę, w różnych formatach, znaleźć można na tej stronie. Nas interesować będzie poniższy adres:

https://hole.cert.pl/domains/v2/domains_adblock.txt

Po przejściu do powyższego linku ujrzymy specjalnie przygotowany plik tekstowy, który jest dostosowany do popularnych dodatków blokujących reklamy, takich jak: Adblock Plus, uBlock Origin czy Adguard. Poniżej przedstawimy sposób na zaimportowanie go w uBlock Origin:

  • Naciskamy czerwoną ikonkę, która symbolizuje rozszerzenie uBlock. Następnie klikamy obrazek trzech kół zębatych, co spowoduje otwarcie się ustawień wtyczki.
Przejście do ustawień uBlock
Przejście do ustawień uBlock Origin
  • Przechodzimy do zakładki Listy filtrów i scrollujemy na sam dół strony. Rozwijamy opcję Importuj, w polu tekstowym wklejamy link do Listy Ostrzeżeń:
Zaimportowanie filtrów od CERT Polska do uBlock Origin
Zaimportowanie filtrów od CERT Polska do uBlock Origin
  • Ostatni krok to naciśnięcie przycisku Zastosuj zmiany, który znajduje się na samej górze ekranu.

Gotowe! Od tego momentu nasz adblocker zadba o korzystanie z zawsze aktualnej listy niebezpiecznych domen od CERT Polska. Tym samym wykonaliśmy kolejny istotny krok do zwiększenia naszego bezpieczeństwa w sieci.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *