Logo Audacity

Popularny program do nagrywania i obróbki dźwięku, Audacity, otrzymał pakiet narzędzi AI, które przydatne są podczas pracy nad muzyką czy dźwiękiem mówionym.

Czym jest Audacity?

Jeżeli pierwszy raz czytacie o Audacity, to spieszę z informacją, że jest to zupełnie darmowa i rozwijana od wielu lat aplikacja przeznaczona do nagrywania, analizy i edycji dźwięku. Program jest prosty w obsłudze, ale jednocześnie ma potężne możliwości, które rozszerzyć można dzięki obsłudze wtyczek.

Audacity Interfejs uzytkownika
Audacity – Interfejs użytkownika

Najważniejsze cechy Audacity to:

  • Rejestrowanie dźwięku z mikrofonu, miksera oraz innych źródeł, a także przechwytywanie strumienia audio,
  • Obsługa wielu ścieżek jednocześnie,
  • Wycinanie, kopiowanie i sklejanie dźwięków,
  • Wbudowane mechanizmy pozwalające na redukcję szumów, zmianę częstotliwości i prędkości odtwarzania czy miksy utworów,
  • Wsparcie najpopularniejszych formatów plików, takich jak: WAV, AIFF, AU, MIDI, MP3 czy OGG,
  • Ogromna społeczność i ilość dostępnych wtyczek, które poszerzają możliwości programu.

Nowości w Audacity

Firma Intel stworzyła pakiet narzędzi AI dla Audacity, które są przydatne zarówno w przypadku pracy nad dźwiękiem mówionym, jak i muzyką. Jest on dostępny zupełnie za darmo i działa w 100% lokalnie na naszym komputerze – bez żadnych chmur, rejestracji czy subskrypcji, do których przyzwyczajają nas autorzy narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Wspomniane narzędzia zostały umieszczone we wtyczce o nazwie OpenVINO, którą pobrać można z GitHub-a. Tam też znajduje się prosta instrukcja jej instalacji, a poniżej zawarliśmy krótki opis poszczególnych narzędzi.

Narzędzia AI do podcastów

W przypadku treści mówionych efekty OpenVINO zawierają funkcję tłumienia szumów i wtyczkę do transkrypcji. O pierwszej z funkcji nie ma co się rozpisywać, gdyż działa podobnie do efektu wbudowanego w program.

Natomiast transkrypcja obsługiwana jest przez Whisper.cpp i może zarówno zapisywać tekst na podstawie dźwięku, jak i tłumaczyć poszczególne słowa i dane wyjściowe na ścieżkę etykiety. Transkrypcję wyeksportować można poprzez Plik → Eksportuj inne → Eksportuj etykiety.

Narzędzia AI dla muzyki

W przypadku muzyki wtyczki generujące i separujące są częścią efektów OpenVINO. Music Generation i Music Style Remix korzystają ze Stable Diffusion (w szczególności Riffusion) do generowania nowej muzyki odpowiednio na podstawie podpowiedzi lub w oparciu o wcześniej istniejącą muzykę.

Natomiast funkcja Music Separation może podzielić utwór na partie wokalne i instrumentalne lub na wokal, perkusję, bas i wszystkie inne słyszalne elementy. Jest to idealne rozwiązanie do tworzenia coverów i zabaw z muzyką.

Skąd pobrać Audacity?

Audacity pobrać możecie z oficjalnej strony projektu. Aplikacja jest dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne: Windows, macOS i Linux.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *