Jak sprawdzić czy strona jest bezpieczna?

8080 – nowy numer do zgłaszania podejrzanych SMS

Działanie rozpoczął właśnie nowy numer 8080, pod który zgłaszać można podejrzane wiadomości SMS. To kolejna broń w walce z phisingiem i cyberprzestępcami czyhającymi na nasze pieniądze i wrażliwe dane.

Nieuchronnie zbliża się kolejny Black Friday i święta Bożego Narodzenia, a więc okres szczególnie wzmożonej aktywności cyberprzestępców w Polsce. Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod są fałszywe SMS-y – jest to prawdziwa plaga.

Wczoraj, podczas konferencji w Ministerstwie Cyfryzacji, poznaliśmy szczegóły nowej inicjatywy, która stanie się orężem w tej nierównej walce konsumentów z przestępcami. CERT Polska uruchamia nowy, łatwy do zapamiętania numer alarmowy, na który będzie można przekazywać niepokojące nas wiadomości SMS.

Owy numer to 8080. Warto zapamiętać go lub zapisać go w pamięci telefonu komórkowego. Po przekazaniu tam podejrzanej wiadomości specjaliście zbadają ich treść, a także często zawarte w niej linki. Do tej pory usługa ta funkcjonowała pod klasycznym, 9-cio cyfrowym numerem telefonu i trafiło do niej ponad 350 tysięcy podejrzanych wiadomości, z czego niemal połowa przypadków okazała się próbą oszustwa! Teraz możemy spodziewać się jeszcze większej jej popularyzacji, co z pewności przełoży się na bezpieczeństwo użytkowników smartfonów.

Jak sprawdzić podejrzany SMS?

Instrukcja postępowania jest bardzo prosta:

  • Otrzymujesz podejrzanego SMS-a,
  • Wybierasz opcję Prześlij dalej,
  • Wysyłasz go na numer 8080.

W odpowiedzi otrzymamy informację zwrotną ze zdiagnozowanym zagrożeniem oraz numerem zgłoszenia:

Wiadomość zwrotna informująca o wykryciu zagrożenia przez CERT
Wiadomość zwrotna informująca o wykryciu zagrożenia (źródło: https://twitter.com/Zaufana3Strona/)

Jeżeli SMS będzie bezpieczny to wiadomość zwrotna będzie neutralna:

Neutralna wiadomość zwrotna CERT
Neutralna wiadomość zwrotna (źródło: https://twitter.com/Zaufana3Strona/)

Warto uczulić znajomych i rodzinę na podejrzane wiadomości SMS. Bardzo często okazują się one próbą oszustwa. Zamiast bezmyślnie klikać w linki, które znajdują się w SMS-ach, sprawdźmy je przy pomocy nowego numeru alarmowego udostępnionego właśnie przez CERT.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *