Facebook logo

Czy ktoś logował się na mojego Facebooka?

Korzystasz z Facebooka i z Twoim kontem dzieje się coś dziwnego? Podejrzewasz włamanie? Jest prosty sposób, aby sprawdzić czy ktoś nieuprawniony uzyskał dostęp do Twojego konta na tym popularnym portalu społecznościowym.

Jest wiele sposobów dzięki którym ktoś niepowołany może uzyskać dostęp do naszego konta na FB. Wystarczy wspomnieć wycieki haseł (szczególnie niebezpieczne, gdy używamy jednego hasła do wszystkich serwisów), złośliwe oprogramowanie czy też zwykłą kradzież telefonu.

Ustawienia Facebooka są dość zawiłe dla przeciętnego użytkownika i ciężko jest się odnaleźć pośród mnogości dostępnych opcji. Prezentujemy jak w łatwy przystępny sposób sprawdzić wykaz ostatnich logowań do naszego FB.

Jak sprawdzić ostatnie logowania na FB?

Otwieramy w przeglądarce stronę Facebooka, następnie kierujemy kursor myszy w prawy, górny róg ekranu i naciskamy na kółeczku z naszym zdjęciem profilowym. Spowoduje to ukazanie się listy dostępnych czynności, z której wybieramy Ustawienia i prywatność, a następnie Ustawienia.

Facebook - przejście do ustawień prywatności
Facebook – przejście do ustawień prywatności

Następnie z menu po lewej stronie ekranu wybieramy pozycję Bezpieczeństwo i logowanie.

Facebook ostatnie logowania
Facebook – ostatnie logowania

W sekcji Miejsce logowania widoczna będzie lista ostatnich miejsc logowań oraz urządzeń, których użyto do tego celu. Po kliknięciu Zobacz więcej możemy sprawdzić starsze logowania. Na ekranie widzimy informację o dacie i godzinie, w której miały one miejsca. Należy pamiętać, że lokalizacja może być wskazana bardzo nieprecyzyjnie lub być zupełnie nieprawdziwa (zwłaszcza jeśli logowaliśmy się smartfonem na internecie mobilnym. W tym miejscu możemy także wylogować się ze wszystkich sesji.

Ostatnie logowania do Facebooka na telefonie

Jeżeli natomiast chcemy sprawdzić historię logowań na mobilnej aplikacji FB musimy wykonać następujące czynności. Naciskamy na kółeczko z naszym zdjęcie profilowym (tuż obok dzwoneczka), zjeżdżamy na dół aż do pozycji Ustawienia i prywatność, następnie wybieramy Ustawienia, a ostatni krok to tapnięcie Bezpieczeństwo i logowanie w sekcji Bezpieczeństwo.

Lista ostatnich logowań w aplikacji mobilnej Facebooka
Lista ostatnich logowań w aplikacji mobilnej Facebooka

Wykryłem podejrzane logowanie – co robić?

Jeżeli korzystając z powyższych sposobów zidentyfikowaliśmy jakąś podejrzaną aktywność powinniśmy kliknąć przy niej przycisk trzech kropek, a następnie wybrać opcję Wyloguj się.

Wylogowywanie się z podejrzanego logowania do FB
Wylogowywanie się z podejrzanego logowania do FB

Rozsądnym krokiem byłoby także masowe wylogowanie się ze wszystkich sesji oraz zmiana hasła do naszego konta na Facebooku. Tworząc nowe hasło pamiętajmy o tym, żeby było ono wystarczająco mocne.

Warto rozważyć także włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Sprawi ono, że oprócz wpisania poprawnego loginu i hasła, będziemy musieli potwierdzić takie logowanie dodatkową akcją na urządzeniu mobilnym, co wydatnie zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Inną przydatną opcją, którą możemy aktywować są powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach. W ten sposób zawczasu zostaniemy ostrzeżeni o takiej niespodziewanej sytuacji.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz powiadomienia o logowaniach na Facebooku
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz powiadomienia o logowaniach na Facebooku

Warto co jakiś czas profilaktycznie weryfikować listę ostatnich logowań na FB. Pozwoli nam to być pewnym, że nikt niepowołany nie korzystał z naszego konta.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *