Wirusy komputerowe

Jeżeli mamy wątpliwości co do stanu naszego systemu operacyjnego warto przeskanować go zewnętrznym skanerem antywirusowym. Podobnie ma się sprawa z otwieraniem plików, co do których nie mamy pewności, że są bezpieczne.

O bezpieczeństwo użytkownika w systemie Windows dba głównie wbudowany program antywirusowy – Windows Defender. W parze ze zdrowym rozsądkiem jest to absolutnie wystarczający duet. Może się jednak zdarzyć, że pojawią się u nas wątpliwości dotyczącego tego, czy nasz komputer nie został zainfekowany i czy nie zostało to wykryte przez aplikację Microsoftu. W takim przypadku warto skorzystać ze skanera antywirusowego online.

Większość z przedstawionych poniżej skanerów online wymaga do działania przeglądarki internetowej lub pobrania pliku, który zajmie się przeskanowaniem naszego systemu. Skanery te przeważnie nie wchodzą w konflikt z zainstalowanym na naszym komputerze oprogramowaniem antywirusowym – gdyby jednak coś takiego miało miejsce warto wstrzymać ochronę na czas przeprowadzenia skanowania.

Kompleksowe skanery antywirusowe

Poniższe programy umożliwią kompleksowe przeskanowanie całości naszego systemu operacyjnego oraz plików na dyskach twardych komputera. Polecamy głównie:

Skanery pojedynczych plików

Przed uruchomieniem nieznanego pliku warto przeskanować go internetowym skanerem, nawet jeśli nasz antywirus nic w nim nie wykrywa. Wystarczy załadować podejrzany plik na serwer danej usługi, aby został on szczegółowo przebadany. Szczególnie polecamy pierwszy z serwisów (VirusTotal), który przeskanuje wysłany przez nas plik ponad czterdziestoma różnymi skanerami.

Czy regularnie dbacie o bezpieczeństwo swojego komputera i bezpieczeństwo w sieci?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *