Linux - niebezpieczne komendy

Niebezpieczne polecenia – Linux

Polecenia wykonywane w linuksowym terminalu mogą być naprawdę potężne i śmiercionośne. Dla bezpieczeństwa własnego i Waszego systemu operacyjnego – nie próbujcie używać tych komend!

Nigdy nie próbuj wykonywać w terminalu poniższych poleceń. Niezależnie czy jesteś początkującym użytkownikiem systemów spod znaku sympatycznego pingwina czy już zaawansowanym linuksiarzem.

Są one szczególnie, gdy są wykonywane jako użytkownik root lub poprzedzone komendą sudo. Niektóre dystrybucje (np. Ubuntu) mogą także nie pozwolić na wykonanie niektórych z zaprezentowanych niżej komend.

rm -rf/

Prawdopodobnie najbardziej znana linuksowa komenda. Często podsumowana nowym użytkownikom przez internetowych trolli. Rozłóżmy ją na czynniki pierwsze:

  • rm – usuwa plik,
  • -rf – sprawia, że rm wykonywane jest rekurencyjnie (czyli przechodzi od głównego katalogu, do każdego katalogu potomnego),
  • / – wskazuje, żeby rm zaczęło usuwać pliki od głównego katalogu root.

rm -rf / to prawdziwie diabelska kombinacja. Jej uruchomienie sprawi, że na Waszym dysku twardym, cytując klasyka, nie będzie niczego.

dd if=/dev/random of=/dev/sda

Powyższe polecenie spowoduje wymazanie wszystkich danych na jednym z twoich dysków twardych. Twój system plików zostanie zastąpiony absolutnie losowymi, bezużytecznymi danymi. Absolutna katastrofa!

:(){ : | : & };:

Ta komenda wygląda jak zbiór losowych klawiszów utworzony poprzez harce kota na klawiaturze Waszego komputera. Nic bardziej mylnego – to tak zwana fork-bomba. Nie bez powodu brzmi to groźnie!

Polecenie to definiuje funkcję powłoki, która tworzy kopię samej siebie. Działa ona rekurencyjnie i ciągle się powiela, aż do momentu totalnego zajęcia całej pamięci RAM i stuprocentowego zużycia procesora. Gdy ta chwila nadejdzie – komputer zostanie totalnie zawieszony.

mv ~/dev/null

Wyobraźmy sobie /dev/null jako wielką czarną dziurę. Wrzucamy tam jakieś dane i co się dzieje? Tak, dobrze się domyślacie. Te dane po prostu znikają. I nie da się ich odzyskać!

mkfs.ext4/dev/sda1

Na pewno dobrze kojarzycie komendę format C: uruchamianą na systemach z rodziny Windows. Usuwa ona wszystkie dane z naszej partycji systemowej, gdzie najczęściej instalujemy ten system operacyjny. Okazuje się, że Linux oferuje bliźniaczą funkcję – usuwa ona pliki z pierwszej partycji, zastępując je całkiem nowym systemem plików.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *