Ubuntu - logo

Ubuntu 24.04 LTS dostępne do pobrania

Można już pobierać najnowszą wersję popularnej dystrybucji Linuksa – Ubuntu. Jakie nowości pojawiły się w tym wydaniu?

Firma Canonical udostępniła do pobrania nowe, stabilne Ubuntu 24.04 o nazwie kodowej Noble Numbat. Ubuntu 24.04 stało się wydaniem LTS (Long-Term Support), a więc będzie miało wydłużone wsparcie – do 5 lat od momentu premiery. Takie wydania pojawiają się co dwa lata i są polecane do codziennego użytku zarówno na komputerach osobistych, jak i na serwerach.

Pulpit Ubuntu 24.04
Pulpit Ubuntu 24.04 (źródło: Canonical)

Nowości w Ubuntu 24.04 LTS

Co nowego znajdziemy w tej wersji Ubuntu? Pojawi się tu cały przekrój nowości, które znalazły się w przejściowych, krótko wspieranych wersjach: od Ubuntu 22.10 do Ubuntu 23.10 włącznie. Główną i najbardziej zauważalną zmianą jest dodanie najnowszego wydania środowiska graficznego GNOME 46, która zawiera szereg usprawnień, przeorganizowaną aplikację Ustawień, zwijane powiadomienia, nowe funkcje wyszukiwania w menedżerze plików Nautilus czy obsługę zdalnego logowania przez RDP (Remote Desktop Protocol).

Najnowsze Ubuntu to także aktualizacja wersji jądra Linux – do 6.8 oraz innych kluczowych pakietów, między innymi graficznej biblioteki Mesa do 24.0.3. Dość istotne zmiany dotknęły także instalator systemu – jest on oparty na Flutter, pojawiła się strona dostępności oraz większe możliwości w zakresie szyfrowania dysku twardego. Od wersji 23.10 domyślnie instalowany jest minimalny obraz systemu, osoby które zainteresowane są większą liczbą aplikacji na start muszą zaznaczyć odpowiednie ustawienie podczas instalacji Ubuntu.

Skąd pobrać Ubuntu?

Obraz Ubuntu 24.04 LTS można pobrać korzystając z poniższego linku:

https://releases.ubuntu.com

Plik ISO waży dokładnie 5.3 GB. Dostępne są oczywiście także obrazy dla wersji serwerowej. Warto w tym miejscu także dodać, że dla osób, które nie przepadają za domyślnym Ubuntu z GNOME, pod powyższym adresem, są dostępne także dystrybucje pochodne Ubuntu – Kubuntu (KDE), Lubuntu (LXDE), Ubuntu MATE, Xubuntu (XFCE), Ubuntu Cinnamon czy też Ubuntu Unity.

Jak zaktualizować Ubuntu do najnowszej wersji?

Bezpośrednią aktualizację do Ubuntu 24.04 LTS można przeprowadzić, gdy korzystamy z Ubuntu 22.04 LTS lub Ubuntu 23.10. Niestety proces aktualizacji z udziałem interfejsu graficznego będzie możliwy dopiero w okolicach czerwca, gdy Canonical wyda pierwszą punktową aktualizację o numerku 24.04.1 (względy stabilności / bezpieczeństwa). Można jednak to przyspieszyć korzystając z systemowego terminala i wydając poniższe komendy:

# zaktualizuj informację o pakietach
sudo apt-get update

# zaktualizuj pakiety
sudo apt-get upgrade

# podnieś wersję systemu
sudo apt-get dist-upgrade

# wyczyść zbędne pliki i zrestartuj komputer
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean
sudo reboot

Wersję systemu oraz kernela po aktualizacji sprawdzić można przy użyciu poleceń:

# sprawdź wersję systemu
lsb_release -a

# sprawdź wersję jądra Linux
uname -r

Dajcie znać w komentarzach czy używacie już najnowszej wersji Ubuntu? A może korzystacie z innych dystrybucji Linuksa?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *