Jak wyglądało Twoje miasto 10 lat temu?

Jak wyglądało Twoje miasto 10 lat temu?

Dzięki usługom Google możemy podejrzeć praktycznie każde miejsce na świecie mając do wyboru widok satelitarny lub zdjęcia terenu. Nie każdy wie, że możemy również przełączać się pomiędzy aktualnym a historycznym widokiem.

W sentymentalną podróż po dowolnym rejonie świata możemy wyruszyć przy użyciu jedynie przeglądarki internetowej. Poniżej opisujemy jak tego dokonać korzystając z funkcji Google Street View dostępnej w Mapach Google oraz przy użyciu desktopowej aplikacji Google Earth Pro. Oba sposoby są oczywiście darmowe i dostępne dla każdego użytkownika Internetu.

Historyczne zdjęcia w Google Street View

Przechodzimy do strony Map Google. Następnie wyszukujemy interesujący nas adres oraz przeciągamy żółtego ludzika z prawego, dolnego rogu ekranu na wybrany punkt mapy. Spowoduje to otwarcie widoku Street View. W prostokącie w prawym, górnym rogu strony klikamy na tekst Zobacz więcej dat.

Widok z najnowszymi zdjęciami z Google Street View
Widok z najnowszymi zdjęciami z Google Street View

Na dole ekranu wysunie się panel z miniaturkami zdjęć. Są one opatrzone datą wykonania. Kliknięcie miniaturki spowoduje wyświetlenie widoku z wybranego czasu. W przypadku wybranego przez nas adresu najaktualniejsze materiały pochodzą z 2017 roku, a więc stosunkowo dawno temu. Poprzednie wizyty super-samochodów filmujących Google miały miejsce w 2013 i 2012 roku.

Panel do przełączania się pomiędzy archiwalnymi widokami w Google Street View
Panel do przełączania się pomiędzy archiwalnymi widokami w Google Street View

Widok historyczny terenu w Google Earth Pro

Google Earth Pro to aplikacja autorstwa Google. Umożliwia wyświetlanie na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej zdjęć satelitarnych, lotniczych, panoram zrobionych z poziomu ulicy, oraz różnego rodzaju informacji geograficznych i turystycznych. Program jest darmowy i możemy go pobrać z tego adresu.

Po uruchomieniu aplikacji, w okienku Szukaj, wpisujemy adres, który chcemy wyświetlić.

Widok satelitarny w aplikacji Google Earth Pro
Widok satelitarny w aplikacji Google Earth Pro

Następnie klikamy w ikonkę zegara, którą zaznaczyłem czerwoną strzałką na powyższym zrzucie ekranu. Spowoduje to pojawienie się na ekranie suwaka. Przesunięcie go w lewo zaprezentuje nam historyczny widok satelitarny wybranej przez nas lokalizacji.

Warszawa sprzed 20 lat w Google Earth Pro
Warszawa sprzed 20 lat w Google Earth Pro

Opisywana ta funkcjonalność nie jest niestety aktualnie dostępna w webowej wersji tej aplikacji.

Podobne posty

One thought on “Jak wyglądało Twoje miasto 10 lat temu?

  1. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści, czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa i zmuszasz przy tym do myślenia, tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *