Logo Audacity

Audacity to darmowy kombajn audio, dzięki któremu z powodzeniem nagramy i zmontujemy dźwięk. Wśród wielu funkcji oferowanych przez tą aplikację znajdziemy możliwość usunięcia szumów z nagrania.

O Audacity wspominałem już w jednym z poprzednich wpisów – Audacity z efektami AI. To zupełnie darmowy i intuicyjny program do szeroko pojętej edycji dźwięku. Możliwościami dorównuje on wielu płatnym i profesjonalnym rozwiązaniom.

Tematyka tego wpisu z pewnością zainteresuje osoby nagrywające podcasty, twórców treści audio, szpiegów z dyktafonami (😉) czy muzyków – amatorów. Bez względu na to, w jakim celu i jakim urządzeniem nagrywasz dźwięk, problemów przysporzyć Ci mogą szumy i dźwięki otoczenia.

Słabszej jakości mikrofony wyłapują nie tylko Twój głos, ale także wszystko inne, co dzieje się wokół Ciebie. No chyba, że nagrywamy w warunkach studyjnych, w profesjonalnie wygłuszonym pomieszczeniu – ale na to nie każdy może sobie pozwolić.

Audacity - Interfejs użytkownika
Audacity – Interfejs użytkownika

W tym miejscu przychodzi nam z pomocą Audacity. Przy użyciu tej aplikacji możemy łatwo i szybko usunąć szum pojawiający w nagrania. Poniżej krótka instrukcja, krok po kroku, pozwalająca na pozbycie się tego niechcianego elementu z pliku dźwiękowego:

  1. Pobierz aplikację Audacity z oficjalnej strony, a następnie ją uruchom.
  2. Otwórz nagranie z dysku Twojego komputera (Plik -> Otwórz…).
  3. Zaznacz fragment lub całość nagrania, które chcesz poddać odszumianiu.
  4. Przejdź do zakładki Efekty -> Usuwanie szumu lub naprawa -> Redukcja szumu.
  5. W oknie Usuwanie szumów naciśnij Pobierz profil szumu. Aplikacja wyuczy się charakterystyki szumu, aby móc potem go usunąć.
  6. Kliknij dowolne miejsce na ścieżce, a następnie zaznacz ją całą (Ctrl + A).
  7. Ponownie przejdź do menu Efekty -> Usuwanie szumu lub naprawa -> Redukcja szumu.
  8. Dostosuj parametry redukcji szumu przy użyciu opcji Redukcja szumu, Czułość i Wygładzanie częstotliwości.
  9. Kliknij OK, aby usunąć szumy z nagrania.
Okno funkcji redukowania szumu w Audacity
Okno funkcji redukowania szumu w Audacity

Po wykonaniu powyższych czynności uzyskasz poprawiony dźwięk całkowicie pozbawiony lub ze znacznie zredukowanymi szumami i niechcianymi dźwiękami otoczenia. Tak przygotowaną ścieżkę audio można wyeksportować do nowego pliku poprzez opcję Plik -> Eksportuj dźwięk.

Warto również nieco poeksperymentować z innymi opcjami oferowanymi przez Audacity – na przykład: normalizacją, korekcją tonów czy też innymi funkcjami. Pozwoli to na osiągnięcie lepszej jakości dźwięku nagrania, dzięki możliwościom oferowanym przez to świetnie narzędzie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *