Ekran komputera

Jak nie męczyć oczu przed komputerem?

Jeżeli spędzasz przed ekranem monitora lub laptopa wiele godzin dziennie to możesz doświadczać przykrych dolegliwości, takich jak: zmęczenie wzroku, pieczenie oczu, zespół suchego oka czy też łzawienie oczu. Jak je zminimalizować?

W dzisiejszych czasach jest niemal niemożliwe funkcjonować bez komputera czy smartfona. Korzystamy z nich w pracy, ale także w czasie wolnym, często przez wiele godzin dziennie. Wszystko to powoduje, że nasze oczy stają się przeciążone i zmęczone, co w konsekwencji może powodować nie tylko chwilowy dyskomfort, ale i poważne problemy ze wzrokiem. Możemy jednak zadbać o jego ochronę i ograniczyć przykre skutki długotrwałego wpatrywania się w ekrany, wykorzystując zaprezentowane w tym wpisie sposoby.

Zadbaj o ergonomię

Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy:

  • Utrzymuj odpowiednią odległość od ekranu – powinna ona wynosić przynajmniej 60 cm, natomiast górna krawędź ekranu powinna się znajdować odrobinę poniżej poziomu oczu,
  • Ustaw monitor bokiem do okna, aby zapewnić sobie dostęp do naturalnego światła. Zadbaj, aby oświetlenie się w nim nie odbijało – męczy to dodatkowo wzrok,
  • Wieczorem, gdy zabraknie naturalnego źródła światła, postaraj się doświetlać stanowisko pracy np. dodatkową lampką, co poprawi nieco komfort widzenia,
  • Rób regularne przerwy, zgodnie z zasadą 20-20-20: co 20 minut oderwij wzrok od ekranu, spójrz na obiekt oddalony o 20 stóp anglosaskich (około 6 metrów) i patrząc na niego odliczaj do 20 sekund. Warto także co godzinę wstać od swojego stanowiska komputerowego i poruszać się odrobinę przez parę minut,
  • Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz z komputerem. Unikniesz zaduchu, który niekorzystnie wpływa nie tylko na mózg, ale również oczy.

Nawilżaj oczy

O nawilżenie oczu możesz zadbać poprzez intensywne mruganie. Co jakiś czas powinieneś odwrócić wzrok od ekranu, idealnie byłoby wyjrzeć przez okno i spojrzeć na jakąś odległą przestrzeń, a następnie intensywnie mrugać oczami, dzięki czemu oko zacznie się odpowiednio nawilżać. Warto też skorzystać z odpowiednio dobranych kropel do oczu, które zapewnią natychmiastową ulgę dla wzroku.

Odżywiaj się odpowiednio

Warto zdrowo się odżywiać nie tylko ze względu na wzrok, ale i ogólne zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia. Regularnie jedz owoce i warzywa, a także zadbaj o zróżnicowanie i zbilansowanie swojej diety.

Szczególną uwagę zwróć na optymalne dostarczanie witamin A, B, C, E i D, a także kwasów omega 3 i 6. Warto rozważyć także suplementowanie luteiny, która często znajduje się w preparatach dedykowanych poprawie wzroku.

Kontroluj wzrok

Każdy z nas powinien regularnie kontrolować swój wzrok podczas wizyty u okulisty. Najlepiej przynajmniej raz w roku. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) opublikowała badania, z których wynika, że gdyby każdy mieszkaniec Ziemi pamiętał o regularnym badaniu oczu, można byłoby uniknąć aż 80% chorób wzroku.

Ogranicz niebieskie światło

Obecne systemy operacyjne oraz powstałe aplikacje pozwalają na odpowiednie sterowanie jasnością i barwami ekranu, tak żeby ograniczać niebieskie światło i mniej męczyć wzrok, szczególnie po zmroku.

W systemie Windows 11 znajduje się dedykowane temu ustawienie. Aby je uruchomić naciskamy klawisz flagi i w polu wyszukiwania wpisujemy Ustawienia wyświetlacza, a następnie aktywujemy opcję Wyświetlanie nocne:

Ustawienia wyswietlania w Windows 11
Aktywacja Wyświetlania nocnego w Windows 11

Jeżeli posiadamy inny system operacyjny, to powinniśmy zainteresować się aplikacjami, takimi jak f.lux czy Redshift.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *