Odzyskiwanie usuniętych zdjęć

Pewnie wielu z nas zdarzyło się przypadkowo skasować z dysku komputera ważny dokument lub zdjęcie. Nie warto w takiej sytuacji załamywać się – nawet po oczyszczeniu kosza istnieje szansa odzyskania takiego pliku.

Szanse są tym większe, im mniej czasu upłynęło od usunięcia danego elementu. Każdy kolejny zapis nowych danych na nośniku, z którego chcemy odzyskać dane, zmniejsza prawdopodobieństwo odzyskania usuniętych plików – nowo zapisane pliki mogą nadpisać obszar na dysku, na którym znajdowały się owe dane.

Odzyskiwanie plików – Windows

Do próby odzyskania skasowanych plików wykorzystamy darmowy program Recuva, który można pobrać z portalu Dobre Programy. Jest on zupełnie darmowy oraz posiada intuincyjny, polskojęzyczny interfejs, z którego obsługą powinien sobie poradzić każdy.

Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlony kreator odzyskiwania danych. Oczywiście możemy z niego skorzystać, ale zalecam jego pominięcie, co da nam większe możliwości działania. Główne okno programu prezentuje się następująco:

Recuva interfejs aplikacji
Recuva – interfejs aplikacji

Aby rozpocząć proces wyszukiwania skasowanych plików wybieramy partycję (np. C:) i klikamy przycisk Skanuj. Już po chwili powinna pojawić się lista plików, które można odzyskać. Możemy ją dodatkowo przefiltrować w prawej, górnej krawędzi ekranu i wskazać jakiego typu pliki nas interesują. Na wyświetlonej liście musimy jeszcze zaptaszkować elementy, które chcemy przywrócić i kliknąć przycisk Odzyskaj.

Jeżeli wśród odnalezionych plików nie ma tych, które nas interesują można jeszcze spróbować włączyć funkcję głębokiego skanowania (Opcje->Akcje):

Recuva - głęboki skan
Recuva – głęboki skan (deep scan)

Następnie ponawiamy proces wyszukiwania, który tym razem może potrwać nieco dłużej.

Odzyskiwanie plików – Linux

Użytkownicy systemów spod znaku sympatycznego pingwina mogą skorzystać z aplikacji TestDisk. Znajduje się ona w repozytoriach popularnych dystrybucji, można ją również pobrać z oficjalnej strony. To znacznie bardziej zaawansowana aplikacja niż Recuva. Możemy jej także użyć pod Windowsem czy macOS.

TestDisk wraz z dołączonym narzędziem PhotoRec potrafią odzyskać pliki z systemów plików takich jak m.in. FAT, NTFS, exFAT oraz ext2/ext3/ext4. Proces ten jest zaprezentowany krok po kroku pod tym adresem.

W sytuacji, gdy podane wyżej metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatu możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że usuniętych plików nie da się odzyskać zwykłymi metodami. Zostaje krok ostateczny – skorzystanie ze specjalistyczny firm, które zajmują się odzyskiwaniem danych. Operacja taka niestety będzie się wiązać z dużymi kosztami.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *