Tworzenie bootowalnego pendrive z Ubuntu

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Linuksem?

Jeżeli chcemy zainstalować na swoim komputerze dowolną dystrybucję Linuksa musimy najpierw przygotować nośnik instalacyjny na dowolnej przenośnej pamięci USB. W artykule pokazujemy jak stworzyć taki bootowalny pendrive z Ubuntu.

Taki nośnik może się nam także przydać w przypadku, gdy nasz system operacyjny ulegnie awarii. Wiele dystrybucji Linuksa oferuje funkcjonalność Live USB, dzięki której mamy możliwość odpalenia systemu z pamięci USB (lub innego nośnika), bez potrzeby instalowania go na dysku twardym. Daje to nam możliwość szybkiego zgrania niezbędnych plików przed ewentualną reinstalacją głównego systemu operacyjnego.

Niezależnie czy naszym celem jest przetestowanie jakiejś dystrybucji Linuksa, jej instalacja czy może ratowanie zepsutego Windowsa będziemy potrzebować bootowalnego pendrive’a z Linuksem (w przypadku tego artykułu – z Ubuntu 22.04). Poniżej przedstawiam jak przygotować taki nośnik zarówno pod Windowsem, jak i pod Ubuntu.

Pierwszym krokiem jest ściągnięcie obrazu ISO systemu, dla którego chcemy przygotować naszą przenośną pamięć USB. Obraz Ubuntu możemy pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony. Następnie możemy już przystąpić do właściwych działań.

Jak zrobić bootowalny pendrive pod Windowsem?

Do stworzenia nośnika rozruchowego w systemie Microsoftu użyjemy aplikacji Rufus, którą ściągniemy stąd. Program ten nie wymaga instalacji i jest gotowy do użytku bezpośrednio po jego uruchomieniu.

Rufus program do tworzenia bootowalnego pendrivea
Rufus – program do tworzenia bootowalnego pendrive’a

Przed rozpoczęciem działań należy pamiętać, że proces tworzenia nośnika instalacyjnego wymaga sformatowania naszego pendrive’a, więc uprzednio zabezpieczmy istotne pliki, które mogą się na nim znajdować.

W polu Urządzenie wskazujemy nasze urządzenie przenośne (oczywiście uprzednio podłączając je do portu USB). Następnie klikamy przycisk Wybierz i wskazujemy lokalizację obrazu ISO z systemem na dysku naszego komputera. Kolejny krok to naciśnięcie przycisku Start – program zapyta nas czy chcemy zapisać obraz w trybie ISO lub DD. Tryb ISO jest domyślnym wyborem – pozostawiamy to ustawienie bez zmian i klikamy OK.

Rufus - wybór trybu instalacji obrazu
Rufus – wybór trybu instalacji obrazu

Następnie rozpocznie się tworzenie bootowalnego pendrive’a z wybranym przez nas system. Proces ten zajmie kilka minut, a po jego zakończeniu mamy gotowy do uruchomienia nośnik USB z wybranym przez nas systemem.

Jak zrobić bootowalny pendrive na Ubuntu?

Ubuntu posiada już domyślnie zainstalowany program, który możemy wykorzystać do utworzenia nośnika rozruchowego, uruchamiamy go z dasha wpisując w polu wyszukiwania jego nazwę – Kreator nośnika rozruchowego.

Ubuntu - kreator nośnika rozruchowego
Ubuntu – kreator nośnika rozruchowego

Następnie wybieramy z listy obraz dysku źródłowego – jeżeli jest on niewidoczny na liście, to klikamy przycisk Inny… i wskazujemy jego dokładną lokalizację na dysku twardym. Kolejnym krokiem jest wskazanie naszego pendrive’a w oknie Nośnik docelowy. Po naciśnięcie przycisku Utwórz nośnik rozruchowy i potwierdzeniu ostrzeżenia o wymazaniu zawartości naszego urządzenia przenośnego rozpocznie się proces tworzenia bootowalnego nośnika.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *