Alternatywy dla Netflixa

Netflix ostatnio nie ma dobrej passy. Oferta nie powala nowościami, a dodatkowo wprowadzane są ograniczenia współdzielenia konta. Jakie są alternatywy dla Netflixa?

VOD

Serwisy VOD (ang. Video On Demand – Wideo na życzenie) zyskały w ostatnich latach rzesze fanów. Za jedną, miesięczną opłatę widz otrzymuje dostęp do pełnej biblioteki filmów i seriali oferowanych przez dany serwis, a także pełną wolność wyboru. Jest to zdecydowanie lepsza i wygodniejsza forma rozrywki niż tradycyjna telewizja czy wizyty w kinie, a dodatkowo opłata za dostęp do VOD nie jest wysoka – zwłaszcza, jeżeli podzielimy się kontem z rodziną czy znajomymi. Okazuje się, że w przypadku Netflixa opcja ta nie będzie już jednak taka korzystna jak do tej pory.

Czarne chmury nad Netflixem

Netflix jeszcze do niedawna zachęcał swoich abonentów do dzielenia się hasłem ze znajomymi. Dość powiedzieć, że kilka lat temu opublikował on wpis w swoich mediach społecznościowych z hasłem przewodnim Miłość to dzielenie się hasłem. Ostatnio jednak Netflix diametralnie zmienił politykę i wysłał do swoich abonentów następujący komunikat:

Twoje konto Netflix jest przeznaczone do użytku w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Wszystkie mieszkające w tym gospodarstwie domowym osoby mogą korzystać z serwisu Netflix bez względu na miejsce pobytu – w domu, poza domem czy na urlopie – i skorzystać z nowych funkcji, takich jak Przenieś profil oraz Zarządzaj dostępem i urządzeniami.

Zapowiada to zakaz współdzielenia konta z innymi osobami. Nie wiadomo jednak w jaki sposób i kiedy zostanie to wyegzekwowane. Mimo wszystko dzielenie konta będzie nadal możliwe, ale za dodatkową opłatą – 9,99 złotych za każdego użytkownika spoza gospodarstwa domowego.

Zmiana ta może spowodować gwałtowny odpływ użytkowników z tego serwisu VOD. Tym bardziej, że odnoszę wrażenie, że od dłuższego czasu jego oferta jest coraz gorsza. Próżno szukać tam interesujących nowości filmowych, a pojawiające się seriale zdają się być robione na jedno kopyto i okraszone nachalną poprawnością polityczną. Dodatkowo wartościowe pozycje co rusz znikają z biblioteki.

Alternatywy dla Netflixa

Warto w tym momencie spojrzeć w kierunku alternatywnych serwisów VOD. Zawierają one często nie gorszą bibliotekę seriali i filmów, która na dodatek jest dostępna na lepszych warunkach cenowych i bez ograniczeń we współdzieleniu konta. W dalszej części wpisu prezentujemy 5 serwisów, które mogą być świetnym zamiennikiem dla Netflixa.

HBO Max

Maksymalna jakość: 4K

Cena: 30 PLN / miesiąc

HBO Max to jedna z popularniejszych platform VOD. Najbardziej jest znana z własnych produkcji, takich jak: Gra o Tron czy The Last of Us. W ofercie HBO znajdują się także produkcję ze stajni Warner Bros, DC czy Cartoon Network.

Dostęp do tego serwisu VOD oparty jest o model subskrypcyjny z jednym planem. Po opłaceniu mamy możliwość stworzenia 5 osobnych profili, na których oglądać w tym samym momencie mogą maksymalnie 3 osoby.

Disney+

Maksymalna jakość: 4K

Cena: 30 PLN / miesiąc

Disney+ to jedna z nowszych platform VOD dostępnych na polskim rynku. Oferuje dostęp do szerokiej gamy treści własnych, a także filmy i seriale od Pixar, Marvel, National Geographic czy też 20th Century Fox. Z oferty szczególnie zadowolone będą dzieci i młodzież, ale nie tylko. Znajdziemy tu kultowe serie Gwiezdnych Wojen czy znane filmy oparte o komiksy.

Disney+ daje możliwość stworzenia 7 profili, logowania na 10 urządzeniach, z których 4 mogą oglądać jednocześnie. Wszystko to jest oparte o model subskrypcyjny i jeden dostępny plan.

Aktualizacja: Disney+ planuje ograniczyć współdzielenie kont od 2024 roku.

Prime Video

Maksymalna jakość: 4K

Cena: 11 PLN / miesiąc (lub 49 PLN / rok)

Usługa oferowana przez Amazon jest zdecydowanie najkorzystniejsza pod względem cenowym. Przy subskrypcji rocznej to zaledwie 4 złote z groszami za miesiąc korzystania z Prime. Oczywiście ma to odbicie w ofercie filmów i seriali, która nie jest tak bogata, jak w przypadku konkurencji. Wciąż jednak możemy znaleźć tu wartościowe produkcje, takie jak The Office, Na Noże czy The Grand Tour.

Opłacenie subskrypcji daje także dodatkowe korzyści – dostęp do Prime Gaming, darmowa dostawa i zniżki na Amazon czy też darmowy sub na Twitch. Prime Video pozwala na utworzenie 7 profili i oglądanie na 3 urządzeniach jednocześnie.

CDA Premium

Maksymalna jakość: FULL HD

Cena: 24 PLN / miesiąc

CDA to jedna z najstarszych platform VOD w Polsce. Obecnie oferuje ona niemal 13 tysięcy filmów i seriali. Znajdziemy tu wiele popularnych produkcji, jednak nie zawsze w najlepszej jakości. Bonusem jest dostęp do telewizji internetowej, która zawiera wiele popularnych kanałów TV.

CDA Premium jeden plan, z którego korzystać można maksymalnie z 3 urządzeń jednocześnie.

Canal+ Online

Maksymalna jakość: 4K

Cena: 29 PLN / miesiąc (lub 174 PLN / rok)

Canal+ Online to kolejna usługa VOD, która szczególnie przypadnie do gustu fanom sportu – głównie ze względu na dostęp do kanałów telewizyjnych, które na żywo transmitują popularne wydarzenia sportowe. Znajdziemy tu także spora biblioteka filmów i seriali – zarówno oryginalne produkcje jak i tytuły od zewnętrznych producentów.

Canal+ Online możemy przypisać do 4 urządzeń, ale oglądać jednocześnie na jednie 2 z nich. Dostępnych jest kilka zróżnicowanych cenowo planów.

Podsumowanie

Rynek serwisów VOD jest bardzo szeroki. Ma to swoje zalety, ale i też wady. Kwestie licencyjne sprawiają, że tort pełen najlepszych filmów i seriali musi zostać obdzielony pomiędzy kilku czołowych graczy. Do nas należy wybór z których serwisów chcemy korzystać, ale z pewnością świat nie kończy się na Netflixie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *