Tor Browser - logo

Korzystając z oprogramowania Tor możemy w łatwy sposób wymusić wybraną przez nas lokalizację adresu IP. W tym wpisie przedstawiamy jak tego dokonać.

Tor to wirtualna sieć komputerowa, która tworzy wiele szyfrowanych połączeń pomiędzy komputerami jej użytkowników, co znacznie zwiększa nasz poziom anonimowości (a zarazem bezpieczeństwa) podczas przeglądania Internetu. Więcej na temat przeczytacie we wpisie Jak być anonimowym w Internecie?

W momencie łączenia się z siecią Tor naszemu komputerowi zostaje przydzielony losowo wybrany adres IP. Możemy jednak wpłynąć na ten wybór i wskazać na jakiej konkretnie lokalizacji IP nam zależy. Wymaga to wprowadzenia zmian w jednym z plików konfiguracyjnych przeglądarki Tor Browser.

Aby tego dokonać musimy dodać odpowiednie wpisy do pliku torrc. Znajduje się on w katalogu, w którym zainstalowaliśmy przeglądarkę Tor, a dokładniej rzecz biorąc w ścieżce (…)\Browser\Tor Browser\Data\Tor.

Po otwarciu pliku dowolnym edytorem tekstu (np. systemowym Notatnikiem) dopisujemy na końcu pliku poniższe linijki:

ExitNodes {PL}
StrictNodes 1

W tym przypadku zażądaliśmy od Tor użycia adresu IP z Polski. Oczywiście zamiast PL możemy użyć kodu ISO_3166-1 dla innego kraju – pełna lista jest dostępna na stronach Wikipedii. Można również wybrać więcej niż jeden kraj, który nas interesuje:

ExitNodes {PL},{US}
StrictNodes 1

Po zastosowaniu takiej modyfikacje przeglądarka Tor Browser będzie korzystać z adresów IP z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Po wprowadzeniu zmian w pliku torrc, zapisujemy go i uruchamiamy naszą przeglądarkę, która połączy się z siecią Tor i będzie nas identyfikować adresem IP z pożądanej lokalizacji.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *