Elementary OS - zrzut ekranu

Jaki Linux na początek?

Początkujący użytkownik może mieć problem z dokonaniem wyboru spośród ogromnej ilości dystrybucji Linuksa. Podpowiadam czym się one różnią, na co zwracać uwagę i która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla rozpoczynających swoją przygodę z systemami spod znaku pingwina.

Co to jest Linux?

Potocznie Linux, a poprawnie GNU/Linux, to rodzina uniksowopodobnych systemów operacyjnych opartych o jądro Linux. Systemy te są darmowe i zawierają wolne oraz otwarte oprogramowanie. Dystrybucje Linuksa można pobrać z internetu i zainstalować na dowolnej liczbie komputerów, bez żadnych restrykcji. W większości przypadków są one rozpowszechniane na licencji GNU GPL.

Dystrybucje Linuksa

Dystrybucja Linuksa to w pełni funkcjonalny system operacyjny, złożony z połączenia jądra Linux oraz wybranego przez twórców oprogramowania i środowiska graficznego. Do dyspozycji użytkowników oddano ogromną ilość dystrybucji. Informacje o najpopularniejszych z nich znajdziecie między innymi w rankingu serwisu DistroWatch lub na polskim portalu Linuxiarze.

Środowisko graficzne

Charakterystyczną cechą systemów GNU/Linux (czego nie znajdziemy w systemach z rodziny Windows) jest oddzielenie warstwy graficznej od warstwy systemowej. W dystrybucjach przeznaczonych na serwery tej pierwszej warstwy nie znajdziemy – praca w nich odbywa się za pomocą konsoli. Istnieje kilkanaście różnych środowisk graficznych – są zarówno te lekkie i ubogie graficzne, jak i bogate, przepełnione wodotryskami. Do najpopularniejszych należą:

  • GNOME,
  • KDE,
  • Cinnamon,
  • Mate,
  • Xfce,
  • LXDE

Czy warto porzucić Windowsa dla Linuksa?

Wśród użytkowników komputerów nadal panuje mit, że systemy GNU/Linux są nieprzyjazne użytkownikom, trudne w obsłudze i nadające się tylko na serwery. Nic bardziej mylnego – obecnie świetnie nadają się zarówno do użytku domowego i jak i biurowego. Są one znacznie stabilniejsze i mniej zasobożerne od systemów tworzonych przez Microsoft, dzięki czemu można je zainstalować i uruchomić na naprawdę leciwym sprzęcie. Popularne dystrybucje są łatwe w instalacji i przyjazne w obsłudze, nawet dla początkującego użytkownika. Sporym atutem jest preinstalowane podstawowe oprogramowanie (pakiet biurowy, przeglądarka internetową, aplikacje do odtwarzania multimediów i inne), dzięki czemu od razu po instalacji można rozpocząć pracę z systemem. Sam proces instalacji aplikacji jest również niezwykle prosty i zwykle sprowadza się do wyszukania jej w centrum oprogramowania i kliknięcia przycisku „instaluj”. Inne zalety to ogromne bezpieczeństwo, a także bogate możliwości konfigurowania i dostosowywania dystrybucji do własnych potrzeb.

Czym się kierować przy wyborze dystrybucji?

Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dystrybucji to:

  • umiejętności i doświadczenie w korzystaniu z Linuksa,
  • parametry posiadanego sprzętu,
  • przeznaczenie systemu,
  • wsparcie społeczności

W Internecie istnieje kilka stron, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego systemu z rodziny GNU/Linux. Zawierają one tak zwane quizy dystrybucyjne. Znajdziecie je między innymi na stronie Distrochooser. Jeżeli nadal macie wątpliwości to warto udać się na specjalistyczne fora internetowe i po prostu zapytać bardziej doświadczonych użytkowników.

Warto zwrócić uwagę na to, że część dystrybucji oferuje tak zwaną wersję Live CD – umożliwia ona przetestowanie działania systemu bez jego wcześniejszej instalacji. Może więc warto ściągnąć kilka i zobaczyć jak się sprawuję, na przykład na maszynie wirtualnej Virtualbox?

Jaki Linux dla początkujących?

Ubuntu

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04 (źródło: https://www.omgubuntu.co.uk/)

Jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Jest oparta o Debiana i tworzona przez przedsiębiorstwo Canonical Ltd. Oferuje intuicyjny interfejs oraz narzędzia umożliwiające proste zarządzanie i konfigurowanie systemu. Środowiskiem graficznym Ubuntu jest GNOME – jego składowymi elementami jest boczny panel (dock) i górna belka (dash). Najnowsza stabilna wersja Ubuntu (LTS – Long Time Support) oznaczona jest numerkiem 22.04.01. Wersja rozwojowa to 22.10. Można je pobrać z tej strony.

Linux Mint

Linux Mint
Linux Mint ze środowiskiem graficznym Cinnamon (źródło: linuxmint.com)

Mint to dystrybucja oparta o Ubuntu. Jej twórcy postawili na maksymalną prostotę obsługi. W przeciwieństwie do Ubuntu system ten posiada po instalacji „zamknięte” oprogramowanie – takie jak: wtyczka Flash, kodeki multimedialne i inne. Mint oferuje także trzy różne środowiska graficzne: lekkie MATE oraz Xfce, a także efektowne Cinnamon. Moim zdaniem jest to świetny wybór dla osób przesiadających się z Windowsa – ze względu na to, że są one wizualnie mocno zbliżone. Najnowszą wersję Minta o moża pobrać stąd.

Elementary OS

Elementary OS
Elementary OS 6.1 (źródło: blog.elementary.io)

ElementaryOS to system dla osób ceniących prostotę. Posiada interfejs bliźniaczo podobny do tego systemu macOS tworzonego przez Apple. Dystrybucja opiera się o popularne Ubuntu i zawiera środowisko graficzne Pantheon, które jest forkiem GNOME. System ten cechuje łatwość obsługi, szybkie i proste uczenie się funkcjonalności systemu oraz minimalizacja przystosowywania i ręcznej zmiany ustawień system. Możecie je pobrać z tej strony.

Zachęcam do wypróbowania Linuksa i podzielenia się wrażeniami w komentarzach pod tym tekstem.

Podobne posty

One thought on “Jaki Linux na początek?

  1. Prawdą jest, że jeżeli ktoś jedynie przegląda internet to linux wystarczy na spokojnie. Nie ma potrzeby kupowania windowsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *