YouTube

Przedstawiamy kilka sposobów na pobieranie filmów z serwisu YouTube bez konieczności opłacania subskrypcji premium.

YouTube to jeden z najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych na świecie. Na platformie znaleźć można przede wszystkim muzykę, ale także informacje, rozrywkę i wiele innych materiałów filmowych. Co w przypadku, gdy chcemy pobrać film z YouTube, aby zachować go na naszym urządzeniu lub móc obejrzeć, gdy nie będziemy mieli dostępu do Internetu? Przygotowałem dla Was małe kompendium wiedzy na ten temat.

Pobieranie z YouTube Premium

Najprostszym sposobem na ściąganie filmów i muzyki z YouTube jest wykupienie subskrypcji YouTube Premium. W zamian za comiesięczną opłatę otrzymuje dostęp do dodatkowych funkcjonalności serwisu, między innymi: oglądania materiałów bez przerywników reklamowych czy właśnie pobierania filmów na swoje urządzenia.

Ile to kosztuje? YouTube Premium dla użytkowników indywidualnych to obecnie wydatek rzędu 25.99 złotych, z kolei studenci muszą zapłacić 14.99 złotych. Jest także dostępny pakiet rodzinny za 46.99 złotych, z którego korzystać może maksymalnie 5 osób. Jeżeli jednak nie chcemy opłacać subskrypcji, to istnieją także darmowe sposoby na pobieranie filmów z YT.

Pobieranie z YouTube w przeglądarce

W przypadku, gdy chcemy pobrać filmik z YouTube w przeglądarce, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji, mamy dwie możliwości: albo skorzystanie z dedykowanego temu serwisu internetowego albo instalacja rozszerzenia do naszej przeglądarki. Poniżej przedstawiam rekomendacje dla każdego z tych sposobów.

Jeżeli chodzi o pierwszą metodę, to polecam serwis yt5s.best. Jest on zupełnie bezproblemowy w obsłudze, a także pozbawiony reklam. Jedyne co trzeba zrobić, to wkleić do niego link z YouTube, a następnie wybrać format/jakość wideo.

Witryna yt5s.best pozwala pobrać film z YT bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania
Witryna yt5s.best pozwala pobrać film z YT bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania

W kwestii rozszerzeń do przeglądarek użytkownicy przeglądarki Google Chrome mają nieco pod górkę, gdyż w oficjalnym sklepie Chrome Web Store takie wyczki są zablokowane ze względu na restrykcyjną politykę Google. Można to jednak ominąć korzystając z wtyczki Foxified Emulator, która daje możliwość zainstalowania w Google Chrome rozszerzeń z przeglądarki Mozilla Firefox.

Użytkownikom Firefox polecam wtyczkę Video DownloadHelper, natomiast użytkownikom Opery plugin o nazwie YouTube Downloader (UDL Helper). aną aplikację

Pobieranie z YouTube przez aplikację

Do pobierania z YouTube możemy także wykorzystać dedykowaną aplikację. Takich programów jest bardzo dużo, ale większość z nich nie jest w pełni darmowa (okrojone funkcjonalności, limity) i uporczywie zasypuje użytkowników reklamami lub nachalnie zachęca do zakupu płatnej wersji. Na tym tle wypija się aTube Catcher – prosty i darmowy program, który jest także dostępny w języku polskim.

aTube Catcher darmowa aplikacja do pobierania z YT
aTube Catcher – darmowa aplikacja do pobierania z YT

aTube Catcher pobierzemy z oficjalnej strony. Oprócz sztandarowych funkcji pobierania z YT i innych popularnych serwisów streamingowych, program oferuje także możliwość konwersji plików wideo czy też nagrywania obrazu z pulpitu naszego komputera. Jeżeli natomiast chodzi o pobieranie wideo, to mamy tu obsługę wielu formatów wyjściowych: 3GP, 3G2, AVI, XVID, MP4, MP3, MP2, WMA, WMV, GIF, FLAC, WAV, PSP, MPG, VOB, OGG, MOV i AVI. Wartym uwagi ficzerem jest URL Monitor, która dynamicznie wykrywa linki do materiałów wideo zamieszczonych na stronie internetowej.

Pobieranie z YouTube na Androidzie

Czy pobieranie filmów z YT jest możliwe na Androidzie? Tak, ale dedykowanych temu aplikacji nie znajdziemy w sklepie Google Play. Jest to oczywiście spowodowane przez politykę giganta z Mountain View. Ale nic straconego – odpowiednią do tego aplikację można bezpiecznie pobrać z innych źródeł.

Interfejs aplikacji TubeMate
Interfejs aplikacji TubeMate

Ja polecam aplikację TubeMate, którą znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej. Wystarczy pobrać plik APK i zainstalować go na swoim smartfonie. TubeMate jest rozwijane od wielu lat, a więc dobrze znane i bezpieczne. To prosta w obsłudze i niezwykle funkcjonalna aplikacja. Oprócz YouTube obsługuje także Vimeo, DailyMotion, Instagram, Twitter, Facebook i wiele innych serwisów. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu bardzo łatwo możemy wybrać wielkość, a także format pobieranego pliku.

Czy pobieranie z YouTube jest legalne?

Legalność pobierania filmów z YouTube zależy od kilku czynników. Z jednej strony, sama platforma nie zezwala na ściąganie materiałów, a regulamin serwisu wyraźnie to zakazuje. Z drugiej strony, polskie prawo dopuszcza pobieranie filmów do użytku prywatnego, na podstawie dozwolonego użytku określonego w ustawie o prawie autorskim.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem legalności jest ściąganie materiałów jedynie na własny użytek i nie udostępnianie ich nikomu innemu. Pobieranie filmów bez zgody twórcy lub właściciela praw autorskich w celu ich rozpowszechniania (także w celach zarobkowych) jest nielegalne i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *