Pamięć RAM

Ile pamięci RAM potrzebujesz?

Pamięć RAM to kluczowy komponent każdego laptopa czy komputera osobistego. Doradzamy jaka jej ilość jest niezbędna do wygodnego i płynnego korzystania ze sprzętu.

Pamięć RAM i jej znaczenie

Pamięć RAM (ang. random-access memory – pamięć o dostępie swobodnym) to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej. Odgrywa ona kluczową rolę w szybkości i efektywności obsługi zadań przez nasz sprzęt, gdyż w pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy oraz ich dane, a także wyniki pracy.

Komputer używa pamięci RAM niemalże nieprzerwanie od momentu uruchomienia, przez otwieranie przeróżnych aplikacji czy jednoczesne wykonywanie wielu zadań. Dlatego niezwykle istotne jest posiadanie odpowiedniej ilości wolnej pamięci RAM. Tylko ile, tak naprawdę, jej potrzebujemy?

Czy 4 GB / 6 GB pamięci RAM wystarczy?

4 GB lub 6 GB pamięci RAM w większości przypadków nie będzie wystarczające do komfortowej pracy. Przy takiej konfiguracji nawet zwykłe korzystanie z przeglądarki internetowej z otwartymi kilkoma kartami może być uciążliwe, nie wspominając nawet o pracy z 2-3 jednocześnie uruchomionymi aplikacjami. Jeżeli posiadasz tylko tyle pamięci to zalecamy instalację lekkiego systemu z rodziny Linux (np. Xubuntu lub Lubuntu), który wymagał będzie 1-2 GB pamięci RAM i pozostawi trochę wolnej pamięci dla pracy z aplikacjami, odradzamy natomiast Windows 10/11, w których minimalnych wymaganiach systemowych znajdujemy już wartość 4 GB RAM – tak naprawdę już sam uruchomiony system operacyjnych zajmie nam większość tej wartości.

Czy 8 GB RAM jest wystarczające?

8 GB pamięci RAM to tak naprawdę absolutne minimum w dzisiejszych czasach. Wartość ta wystarczy do zwykłej, podstawowej pracy z komputerem – przeglądania Internetu, pracy z kilkoma aplikacjami naraz, korzystania z poczty elektronicznej czy też użytkowania dedykowanych pakietów biurowych lub grania w mniej wymagające, kilkuletnie i kilkunastoletnie gry komputerowe. Przy wyborze sprzętu z taką ilością pamięci należy wziąć pod uwagę, że jest to rozwiązanie na tu i teraz, a nie na przyszłość – wraz z rozwojem systemów operacyjnych, programów czy gier komputerowych potrzebują one coraz więcej pamięci RAM.

Czy 16 GB RAM jest optymalne?

16 GB pamięci operacyjnej jest na 2024 rok bezpiecznym i optymalnym wyborem, który w zupełności zadowoli typowego użytkownika komputera. Sprawdzi się w intensywnym korzystaniu z przeglądarki internetowej, wielozadaniowej pracy z kilkoma otwartymi aplikacjami, a także podczas grania w bardziej wymagające tytuły. Taka ilość będzie też odpowiednia dla początkujących grafików czy programistów, a także użytkowników aplikacji biznesowych.

Dla kogo 32 GB / 64 GB pamięci RAM?

32 GB lub 64 GB to doskonała inwestycja na przyszłość, a także ilość, którą powinni zainteresować się profesjonalni użytkownicy komputerów osobistych – graficy, programiści full stack, streamerzy i osoby pracujące przy obróbce materiałów video, stawiający na bardzo intensywną wielozadaniowość i ogrywający najbardziej wymagające gry w rozdzielczości 4K. Jeżeli budżet nie gra dla Ciebie większej roli to zdecydowanie warto postawić na przynajmniej 32 GB pamięć RAM, gdyż po prostu zapewni to odpowiednią głębie i spokój na kilka najbliższych lat.

Ile mam RAM i czy potrzebuję więcej?

Poniżej prezentujemy sposoby na sprawdzenie ilości pamięci RAM w naszym komputerze, w zależności od systemu operacyjnego jakiego używamy.

Sprawdzenie ilości RAM w Windows

Klikamy prawym przyciskiem na pasku zadań i wybieramy Menedżer zadań. Następnie przechodzimy do zakładki Wydajność.

Sprawdzenie pamieci RAM w Windows
Sprawdzenie pamięci RAM w Windows

Sprawdzenie ilości RAM w Linux

Uruchamiamy terminal i wpisujemy komendę:

free -h

Sprawdzenie ilości RAM w macOS

Otwieramy aplikację Monitor aktywności i przechodzimy do zakładki Pamięć.

Rozbudowa pamięci RAM

W przypadku, gdy chcemy rozbudować ilość pamięci RAM w naszym komputerze musimy przede wszystkim sprawdzić ilość dostępnych slotów na karcie pamięci. Jeśli wszystkie gniazda pamięci w komputerze są zajęte, stare moduły będziesz musiał usunąć, by w ich miejsce zainstalować nowe. Kolejnym istotnym czynnikiem jest typem pamięci obsługiwany przez naszą płytę główną (DDR, DDR2, DDR3, DDR4 lub DDR5). Ostatni krok to wybór producenta i modelu – jak w przypadku każdych zakupów przez Internet warto skorzystać z porównywarek cen, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze.

Podsumowanie

Pamięć operacyjna jest niezwykle istotnym elementem konfiguracji, który może nas znacząco ograniczać, jeżeli wybierzemy sprzęt ze zbyt małą jej ilością. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten element, aby zapewnić sobie odpowiednią wydajność i komfort pracy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *