Co stanie się z kontem Google i Facebook po naszej śmierci?

Co z naszym wirtualnym dorobkiem po śmierci?

Postęp technologiczny nie jest niestety w stanie zapewnić nam nieśmiertelności. Warto już dziś sprawdzić co się stanie z kontem Google czy też Facebook po naszej śmierci.

Jeszcze do niedawna popularne serwisy nie poruszały tych delikatnych kwestii niejako nie dając użytkownikowi lub jego rodzinie możliwości zadecydowania co zrobić z kontem. Obecnie już te kwestie są w większości przypadków uregulowane. Przyjrzyjmy się jak możliwości te wyglądają w przypadku dwóch internetowych gigantów: Google i Facebooka.

Konto Google – co po śmierci?

Gigant z Mountain View wprowadził do ustawień konta opcję menedżera nieaktywnych kont. Jest ona domyślnie wyłączona. Po jej włączeniu możemy zadecydować czy nieużywane konto ma zostać usunięte (wraz ze wszelkimi danymi ze wszystkich serwisów Google) czy wolimy przekazać zgromadzone zasoby bliskiej nam osobie. Jednak pierwszą czynnością jest wybór okresu, po którym konto stanie się nieaktywne – 3, 6 lub 12 miesięcy. Google prosi nas także o podanie numeru telefonu i adresu e-mail zaufanej bliskiej osoby, na który zostaną wysłane powiadomienia o nieaktywności.

Jeżeli wybierzemy opcję przekazania danych wybranej osobie otrzyma ona specjalny kod dostępu, który umożliwi pobranie zasobów nieaktywnego konta przez okres trzech miesięcy. Oczywiście może zdecydować, które dane będą dostępne – przykładowo dostęp do poczty, materiały wideo z serwisu YouTube lub pliki z dysku Google Drive.

Konto w Facebooku – co po śmierci?

Facebook, w przeciwieństwie do Google, nie daje możliwości ustawienia kasacji konta po danym okresie nieaktywności. O całkowite usunięcie konta może jedynie wnioskować rodzina zmarłego – w takiej sytuacji wymagane jest przedstawienie odpowiednich dokumentów poświadczających zgon (więcej informacji tutaj).

Alternatywą dla usunięcia konta z Facebooka jest upamiętnienie profilu zmarłej osoby nadając kontu status In memoriam. Po wykonaniu tej czynności strona użytkownika będzie wyglądać i działać nieco inaczej – jego profil nie będzie dostępny dla osób, które nie były w gronie jego znajomych, nie będzie on również wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Znajomi będą mogli publikować na profilu posty dla upamiętnienia danej osoby, lecz samo konto będzie zablokowane i nie będzie można w żaden sposób modyfikować jego zawartości.

Inne serwisy – co po śmierci?

Większość serwisów umożliwia usunięcie konta zmarłej osoby po odpowiednim udokumentowaniu tego faktu. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w regulaminach poszczególnych stron internetowych.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *