Każdego dnia przeglądamy dziesiątki, a może i nawet setki stron internetowych. Internet na dobre zadomowił się w naszym życiu i jest dostępny z każdego miejsca i urządzenia. Podczas surfowania po sieci możemy natrafić na wiele przydatnych, ale też niebezpiecznych witryn internetowych. Jak sprawdzić czy strona internetowa jest bezpieczna?
Niebezpieczeństwa na jakie można natrafić w Internecie
W Internecie możemy natrafić na wiele różnego rodzaju zagrożeń. Wymienimy i pokrótce opiszemy te najważniejsze poniżej:
- Złośliwe oprogramowanie:
- robaki komputerowe – złośliwe programy infekujące nasz komputer, mogę się replikować i samoistnie rozprzestrzeniać,
- adware – szkodliwe oprogramowanie wyświetlające w natrętny sposób reklamy (np. bannery i pop-upy), po kliknięciu których użytkownik kierowany jest na reklamowaną stronę,
- spyware – programy szpiegujące, które monitorują i wykradają dane o aktywności użytkownika,
- ransomware – szczególnie popularne ostatnio oprogramowanie, które blokuje dostęp do komputera i uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych (głównie szyfruje dyski), a następnie żąda od ofiary okupu w zamian za odzyskanie dostępu.
- Phishing – techniki wprowadzające użytkownika w błąd – podszywanie się cyberprzestępców pod znane firmy i instytucje, np. bank czy urząd skarbowy. Ich celem jest przejęcie dostępu do konta bankowego ofiary lub wyłudzenie danych.
- SPAM – masowo wysyłane, niechciane wiadomości email czy też wiadomości na komunikatorach internetowych, bardzo często mające charakter reklamowy.
- Nieodpowiednie treści – strony internetowe o niepożądanej zawartości, często niebezpieczne głównie dla niepełnoletnich internautów (przemoc, pornografia, nielegalne działania).
- Wycieki haseł – systematycznie przytrafiające się incydenty bezpieczeństwa polegające na wycieku baz danych serwisów internetowych, więcej o ochronie haseł w osobnym wpisie.
- Fałszywa tożsamość – w Internecie możemy spotkać się z osobami przyjmującymi fałszywą tożsamość w różnych celach (oszustwa finansowe, matrymonialne).
- Fałszywe sklepy internetowe – strony internetowe tworzone przez oszustów i mające na celu wyłudzenie pieniędzy za towary, których w rzeczywistości ofiara nigdy nie otrzyma.
Wszystkie powyższe zagrożenia mogą spotkać każdego z nas, jesteśmy potencjalnymi celami do ataków przez cyberprzestępców. Warto więc dokładnie sprawdzić każdą odwiedzaną przez nas stronę internetową, szczególnie jeśli nie jest nam ona znana lub jej adres URL wygląda podejrzanie. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na weryfikację czy strona internetowa jest bezpieczna.
VirusTotal – skaner antywirusowy online
VirusTotal to jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych, które pozwalają sprawdzić czy odwiedzana przez nas strona internetowa jest bezpieczna. Po przejściu do tego narzędzia, klikamy na zakładkę URL i następnie wklejamy link do witryny, którą chcemy sprawdzić. Po kliknięciu enter i odczekaniu kilku sekund naszym oczom okazuje się obszerny raport.
Jak widzimy na zrzucie ekranu na testowanej stronie nie zostały znalezione żadne zagrożenia. VirusTotal to prawdziwy kombajn, który skanuje witryny internetowe kilkunastoma programami antywirusowymi. Sprawia to, że możemy być pewni otrzymanych rezultatów i bez obaw korzystać z zawartości przebadanego serwisu.
Certyfikat SSL
Kolejną istotną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest sprawdzenie czy strona internetowa posiada aktualny certyfikat SSL. Jest to gwarancją tego, że dany serwis komunikuje się z przeglądarką internetową na naszym komputerze poprzez szyfrowane połączenie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu poufne dane (takie jak: loginy, hasła czy numery kart kredytowych) nie zostaną przechwycone i nie trafią w niepowołane ręce.
Aby sprawdzić szczegółowe informacje odnośnie certyfikatu SSL odwiedzanej strony klikamy na ikonkę kłódki w pasku adresu naszej przeglądarki. Sam aktualny certyfikat to jeszcze nie wszystko – warto także zweryfikować dane domeny czy firmy, na którą jest on zarejestrowany. W przypadku, gdy witryna nie posiada ważnego certyfikatu SSL lub masz podejrzenia co do jej wiarygodności bezwzględnie unikaj dokonywania na niej zakupów, wpisywania jakichkolwiek danych czy pobierania z niej plików.
Sprawdź stan witryny w Google
Google udostępnia specjalną usługę o nazwie Raport Przejrzystości. Sprawdza ona codziennie nieliczne ilości adresów URL w poszukiwaniu niebezpieczeństw i zagrożeń. Po wykryciu nieprawidłowości Google wyświetla ostrzeżenia w swojej wyszukiwarce i w przeglądarkach internetowych, dzięki czemu możemy zostać poinformowani o potencjalnym ryzyku.
Pod tym adresem możemy przeskanować na żądanie wybrany przez nas odnośnik do strony internetowej. W rezultacie otrzymamy od Google informacje o stanie danej witryny i o tym czy mogą się znajdować tam niebezpieczne materiały.