Jak przyspieszyć pobieranie gier

Dystrybucja cyfrowa zrewolucjonizowała rynek gier komputerowych. Już w dniu premiery możemy błyskawicznie pobrać oczekiwany przez nas tytuł, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia. Co w przypadku, gdy posiadamy wolne łącze lub jest z nim jakiś problem? We wpisie przedstawiamy jak przyspieszyć pobieranie ulubionej gry.

Cyfrowa dystrybucja gier

Gry w Internecie możemy kupować za pomocą specjalnych platform dla graczy. Przykładami takich cyfrowych dystrybutorów gier komputerowych są na przykład Steam, Origin, GOG.com, Xbox Live Marketplace czy też PlayStation Store.

Zasada ich działania jest bardzo prosta: zakładamy konto na danej platformie, pobieramy aplikację sklepu i możemy zacząć swobodnie nabywać interesujące nas gry. Po opłaceniu zakupu od razu można przejść do pobierania wybranego przez nas tytułu.

Najważniejsze zalety cyfrowej dystrybucji gier to szeroki wachlarz dostępnych tytułów, najnowsze gry dostępne już w dniu premiery, szybkie pobieranie danych oraz atrakcyjne promocje / wyprzedaże.

Przyczyny wolnego pobierania gier

Najnowsze gry komputerowe potrafią ważyć nawet kilkanaście GB. Może to być problem dla osób, które posiadają słabe łącza internetowe (np. korzystają z Internetu mobilnego czy wolniejszego Internetu radiowego). W tym przypadku nie ma cudów – muszą one się uzbroić w cierpliwość. Jakie mogą być inne przyczyny?

  • Niska przepustowość sieci – jeżeli z naszego Internetu korzysta naraz kilka osób w tym samym czasie możemy doświadczyć spowolnienia prędkości pobierania gier,
  • Złośliwe oprogramowanie – wirusy działające w tle mogą znacząco blokować nasze łącze internetowe. Warto regularnie skanować nasz komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania oraz dbać o nasze bezpieczeństwo w sieci,
  • Problemy po stronie platformy lub dostawcy Internetu – sporadycznie mogą pojawić się problemy po stronie sklepu, z którego próbujemy pobrać grę lub naszego dostawcy sieci. Warto monitorować media społecznościowe i korzystać z serwisu DownDetector.

Jak przyspieszyć pobieranie gier?

Przed rozpoczęciem działań warto sprawdzić rzeczywiste parametry łącza internetowego przy użyciu portalu SpeedTest. Pozwoli to zweryfikować szybkość pobierania danych i ustalić czy rzeczywiście mamy jakieś problemy z tą kwestią czy może jest to tylko nasze wrażenie.

Jest kilka rozwiązań, które pozwalają pozbyć się problemów i szybciej pobierać gry. Oto one:

  • Zamknij zbędne aplikacje – programy działające w tle mogą używać Twojego łącza do przesyłania lub odbierania danych. Zamknięcie niepotrzebnych aplikacji może poprawić efektywność pobierania gier,
  • Zaktualizuj oprogramowanie – wpływ na faktyczną prędkość internetu może mieć aktualność oprogramowania zainstalowanego na komputerze, ale także sprzętu. Warto zadbać o aktualizację systemu operacyjnego oraz sterowników – przede wszystkich tych do karty sieciowej,
  • Zmień serwer pobierania gry – problemy z pobieraniem danych mogą być spowodowane także dużymi obciążenia serwera, z którego je pobieramy. Aplikacje poszczególnych sklepów mogą posiadać opcję zmiany regionu serwera, warto ją sprawdzić.
  • Przełącz się z WiFi na kabel – połączenie bezprzewodowe (WiFi) może nie gwarantować nam maksymalnych prędkości ściągania gier, aby je osiągnąć warto podłączyć się kablem bezpośrednio do routera/modemu,
  • Wybierz szybsze łącze internetowe – szybki i stabilny Internet to najważniejszy element wpływający na prędkość pobierania. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z naszego łącza, to należy rozważyć zmianę dostawcy.

Podsumowanie

Powyższe sposoby mogą, ale nie muszą dać efektu. Jeżeli żadna z porad nie zadziała, to należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i zająć się czymś innym. Na przykład zagrać w grę, którą mamy już pobraną i zainstalowaną, a w tym czasie Steam lub inny cyfrowy dostawca, działając w tle, dokończy pobieranie naszej gry.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *