Internet przez niektórych nadal postrzegany jest jako anonimowy. Nic bardziej błędnego – przeglądając sieć zostawiamy po sobie informacje, które pozwalają zidentyfikować nas w realnym świecie. W tym wpisie przedstawiamy jak zwiększyć anonimowość w sieci.
Niestety na pełną anonimowość w sieci liczyć nie możemy – żadna z poniższych metod nie daje stuprocentowej pewności ukrycia naszych danych. Każdego użytkownika sieci można wyśledzić, o tym musimy pamiętać. Istnieją jednak metody pozwalające w dużym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.
Tryb incognito
Korzystajmy z przeglądarki internetowej w trybie incognito (jest to tzw. tryb prywatności). Przeglądając sieć w taki sposób nie pozostawiamy śladów w postaci historii przeglądanych stron, pobieranych plików czy plików cookie na naszym komputerze. Należy jednak pamiętać, że zapewnia nam to jedynie „lokalną” anonimowość – pomaga ukryć historię przeglądania przed innymi użytkownikami naszego komputera, ale już nie przed dostawcą Internetu (i innymi instytucjami lub osobami).
VPN
Jedną z lepszych metod na zwiększenie swojej prywatności i bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci jest VPN – wirtualna sieć prywatna. Działa ona na zasadzie przekierowania wysyłanych i odbieranych danych przez specjalny serwer, pośredniczący między nami a stroną internetową z którą się łączymy (tunelowanie). Informacje te są szyfrowane, przez co nikt nie może uzyskać do nich dostępu.
VPN przede wszystkim pozwala ukryć aktywność przed dostawcą Internetu – śledzenie naszych działań staje się znacznie trudniejsze. Jest to także świetne zabezpieczenie, gdy korzystamy z publicznych sieci WiFi. Używanie takich sieci bez korzystania z VPN-ów ogromnie zwiększa ryzyko kradzieży naszych danych.
Inną zaletą VPN jest także symulowanie naszej lokalizacji, dzięki czemu możemy uzyskać dostęp do stron internetowych lub materiałów, które normalnie są dla nas niedostępne. Dostawcy takich usług umożliwiają swobodne przełączanie się pomiędzy serwerami z różnych lokalizacji.
Sieć TOR
TOR to wirtualna sieć komputerowa, tworzącą wiele szyfrowanych połączeń między komputerami jej użytkowników, co zapewnia niemal anonimowy dostęp do sieci. Użycie tej sieci wymaga pobrania i zainstalowania specjalnie przygotowanej przeglądarki internetowej – to tak naprawdę odpowiednio zmodyfikowana wersja Mozilla Firefox. Warto dodać, że korzysta ona z wyszukiwarki DuckDuckGo, która szanuje prywatność użytkowników o wiele bardziej niż Google czy Bing.
Przeglądarkę TOR Browser możemy pobrać stąd. Dostępna jest ona na wszystkie popularne systemy operacyjne – Windows, Linux, macOS oraz Android. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu, następuje połączenie z siecią TOR i możemy cieszyć się znacznie większą anonimowością podczas przeglądania Internetu.
Inne ciekawe dodatki
- User Agent Switcher – ciekawe rozszerzenie do przeglądarek Firefox i Chrome, dzięki którym możemy zmienić User Agenta (czyli „nagłówek” z zawartymi informacjami o naszej przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym, który otrzymuje strona internetowa) na inny,
- BugMeNot – witryna pozwalające na przeglądanie niektórych popularnych stron internetowych bez konieczności rejestracji się na nich, zawiera ona udostępnione za darmo loginy i hasła do różnych serwisów pozwalające na korzystanie z nich bez rejestracji,
- CCleaner – program niezbędny każdemu użytkownikowi Internetu, służy do usuwania z komputera śladów po surfowaniu w sieci (historia przeglądania, pobierane pliki, ciasteczka, tymczasowe pliki internetowe) oraz optymalizacji systemu operacyjnego.