Dokąd prowadzi skrócony link?

Dokąd prowadzi skrócony link?

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest unikanie klikania w linki prowadzące do nieznanych nam stron, a tego nie wiemy klikając skrócony link. Jak rozszyfrować dokąd prowadzi taki odnośnik?

Zagrożenia związane ze skróconymi linkami

Skrócony link, oprócz tego, że wygląda ładniej i jest wygodniejszy do podania dalej, może być także niebezpieczny. Użytkownik nigdy nie może być do końca pewny do jakiej witryny zostanie przeniesiony – może będzie ona bezpieczna, a może pełna zagrożeń? Warto upewnić się co do tego przed kliknięciem, tym bardziej, gdy odnośnik wysłała nam nieznana osoba. Takie linki to bardzo dobry sposób na zarażenie swojego komputera złośliwym oprogramowaniem. Na szczęście istnieją witryny, które potrafią rozkodować dla nas skrócony adres URL. Poniżej prezentujemy takie serwisy.

Witryny rozszyfrujące skrócone linki

Obsługa każdego z podanych wyżej jest bardzo prosta – sprowadza się do wklejenia podejrzanego linku i kliknięcia przycisku, który wyświetli nam wynik operacji.

Korzystając z jednej z witryn, która oferuje skracanie linków utworzyłem testowo taki link: https://tinyurl.com/darm00wyiphone, który prowadzi do mojego bloga. Oto wynik operacji odszyfrowania wykonanej w pierwszym z zaproponowanych przeze mnie serwisów:

Wynik odszyfrowania skróconego linku w ExpandURL.net
Wynik odszyfrowania skróconego linku w ExpandURL.net

Jak widzimy na zrzucie ekranu, serwis oprócz rzeczywistego adresu (w polu Long URL) pokazuje także dodatkowe informacje, takie jak na przykład ocena bezpieczeństwa danego linku z Google Safe Browsing.

Poniżej jeszcze efekt użycia innego narzędzia – Redirect Tracker, które można polecić ze względu na prostotę działania i brak reklam.

image
Śledzenie przekierowań w narzędziu Redirect Tracker

Skanery adresów URL

Gdy znamy już odszyfrowany adres URL, ale mimo to nie jesteśmy pewni tego, co znajdziemy po kliknięciu w niego warto zbadać go przy użyciu skanerów odnośników takich jak VirusTotal lub Sucuri SiteCheck. Jeżeli na stronie znajdują się elementy malware – zostaniemy o tym ostrzeżeni.

Dodatkowo warto pamiętać o posiadaniu aktualnego oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *