Jeżeli szukasz źródła inspirujących zdjęć na swojego bloga czy stronę internetową, to warto zainteresować się darmowym bankiem zdjęć stockowych – Pexels.
Zdjęcia stockowe to pliki graficzne, które można wykorzystać do różnych celów, takich jak ilustrowanie artykułów, tworzenie reklam, projektowanie stron internetowych czy ozdabianie wnętrz. Są one zazwyczaj dostępne w wysokiej jakości i w różnych formatach, co ułatwia ich dopasowanie do potrzeb użytkownika.
Banki zdjęć stockowych możemy podzielić na dwie kategorie: płatne i bezpłatne. Do tych pierwszych możemy zliczyć iStock, Adobe Stock czy ShutterStock. Wymagają one opłaty za pobranie lub użycie zdjęcia, ale jednocześnie oferują szeroki ich wybór, często zawierają ekskluzywne kolekcje i udostępniają treści w różnych cenach i na różnego rodzaju licencjach, które określają warunki i ograniczenia w korzystaniu ze zdjęć.
Z drugiej strony, istnieją również bazy zdjęć, które udostępniają obrazy zupełnie za darmo. Jednym z takich serwisów jest Pexels.com. Nie wymaga on rejestracji konta, a gdy pobierzemy wybrane zdjęcie, to nie musimy nawet podawać jego źródła i możemy używać go niemal do woli.
Mimo, że sam serwis jest bezpłatny, to posiada ogromną bazę fotografii i grafik, które jednocześnie są wysokiej jakości. Na chwilę obecną to ponad 3.2 miliona zdjęć i materiałów video, a każdego miesiąca liczba ta rośne o kolejne 200 tysięcy. Duża w tym zasługa licznej społeczności osób, które chcą się podzielić swoją pracą z innymi i zdobyć rozpoznawalność.
Jakie ciekawe funkcjonalności oferuje Pexels? Są to między innymi:
- Rozbudowana wyszukiwarka – możemy szukać zdjęć po tagach (słowach kluczowych), które opisują temat, nastrój, czy styl zdjęcia. Można także używać filtrów, takich jak: rozmiar, orientacja, czy kolor,
- Popularne wyszukiwania – Pexels dzieli zdjęcia na różne kategorie, takie jak: ludzie, zwierzęta, natura, miasto, technologia, czy sport, aby ułatwić przeglądanie i odkrywanie nowych obrazów,
- Kolekcje – ten bank zdjęć umożliwia tworzenie własnych kolekcji zdjęć, które można zapisywać i udostępniać, a także przeglądać kolekcje innych użytkowników,
- Tabela wyników – Pexels pokazuje ranking najlepszych fotografów i filmowców, którzy udostępniają swoje prace w serwisie. Można podziwiać ich portfolio, obserwować ich profil, czy skontaktować się z nimi,
- API – serwis oferuje darmowe API, które pozwala na integrację bazy zdjęć z innymi aplikacjami i stronami internetowymi. Można także korzystać z wtyczek i rozszerzeń Pexels dla popularnych programów, takich jak Photoshop, WordPress czy Canva.
Na koniec kilka słów o licencji, na której Pexels udostępnia materiały w swoim serwisie. Wszystkie zdjęcia i nagrania wideo udostępnione w serwisie są do darmowego użytku, bez konieczności podawania źródła. Można je dowolnie modyfikować i przerabiać. Nie można natomiast ich sprzedawać, przedstawiać rozpoznawalnych osób w sposób negatywny ani wykorzystywać w ramach swojego znaku towarowego. Szczegóły znaleźć można na tej stronie.
Ten wpis, to trochę forma podziękowania dla wszystkich twórców z serwisu Pexels, gdyż sam z niego korzystam. Duża część miniaturek użytych na tym blogu pochodzi właśnie z tego miejsca. Stąd też również i Was zachęcam do korzystania z tego darmowego banku zdjęć stockowych.