Bing AI

Bing AI – sztuczna inteligencja w przeglądarce Edge [aktualizacja]

Przeglądarka Microsoft Edge otrzymała właśnie dostęp do sztucznej inteligencji Bing AI opartej o model GPT. Jak uruchomić czat i do czego można go wykorzystać? Pokażę to w tym wpisie.

[Aktualizacja 10.08.2023 – generowanie obrazków przez Bing AI]

Czym jest sztuczna inteligencja? Sprawdzicie to w jednym z poprzednich wpisów.

Edge – przeglądarka, która nie zawojowała rynku

Microsoft Edge to przeglądarka będąca następcą słynnego Internet Explorera. Jej premiera miała miejsce w 2015 roku. Oparta jest ona o silnik Blink – identyczny, który wykorzystywany w Google Chrome. Edge jest lekki, dobrze zoptymalizowany i bezpieczny, ale do tej pory nie zdobył wielkiego uznania na rynku przeglądarek internetowych i używa go zaledwie niemal 6% użytkowników. Może się to jednak w końcu zmienić.

Microsoft dodał do publicznej, stabilnej wersji Microsoft Edge integrację z Bing AI. Dzięki temu możemy już korzystać z chatbota przy użyciu zaledwie jednego przycisku, który widzicie na poniższym zrzucie ekranu.

Przycisk uruchamiający chat z Bing AI
Przycisk uruchamiający chat z Bing AI

Bing AI w Microsoft Edge

Microsoft wspólnie z OpenAI stworzył chatbota Bing AI. Do tej pory funkcja ta była dostępna jedynie deweloperskich wersjach Edge. W końcu trafiła do wersji stabilnej i stała się częścią tej przeglądarki. Jak działa Bing AI? Wystarczy w formularzu sformułować pytanie do bota, a Bing AI sam przeszuka Internet i streści otrzymane wyniki.

Chatbot moim zdaniem działa zaskakująco dobrze i jest ciągle ulepszany. Przy jego pomocy można zaoszczędzić mnóstwo czasu, który normalnie stracilibyśmy na samodzielnym przekopywaniu wyników zwróconych przez przeglądarki internetowe.

W dalszej części wpisu przedstawiam możliwe sposoby wykorzystania Bing AI.

Przykłady użycia chatbota Bing AI

Tani soundbar do tysiaka

Zacznijmy od czegoś praktycznego. Zastanawiam się ostatnio nad zakupem soundbara do mojego telewizora. Chciałbym uzyskać lepszą jakość dźwięku i fajne wrażenia słuchowe. Nie chciałbym też wydać zbyt wiele pieniędzy, zapytałem więc bota o polecany sprzęt do 1000 złotych. Oto rezultaty:

Bing AI - pytanie o tani soundbar
Bing AI – pytanie o tani soundbar

Zatrzymajmy się chwilę przy oknie czatu. Na samym górze okna możemy wybrać styl konwersacji, do wyboru są trzy poziomy: kreatywny, zrównoważony i precyzyjny. Warto przetestować każdy z nich.

Spójrzmy teraz na rezultaty poszukiwań. Bot zaproponował nam 6 różnych urządzeń, które krótko opisał. Pod odpowiedzią mamy przyciski, które pozwalają doprecyzować nasze pytanie – np. Który soundbar ma najlepszy stosunek jakości do ceny? Widzimy także linki do źródeł, z których skorzystał czatbot. W ten sposób możemy szybko uzyskać więcej informacji.

Co porabia Micky Steele?

Podnieśmy trochę poziom trudności. Od czasu do czasu lubię posłuchać sobie zespołu The Bangles – damskiej poprockowej kapeli, która największe tryumfy świeciła w latach 80-tych. Jedną z członkiń zespołu była grająca na gitarze basowej Michaele Steele. Oficjalnie opuściła ona zespół w 2005 roku i zapadła się pod ziemię – ciężko jest samodzielnie znaleźć w Internecie jakiekolwiek informację o tej osobie po tym czasie, tym bardziej jeżeli operuje się tylko językiem polskim. Czy Bing AI podoła wyzwaniu?

Bing AI - pytanie o Michaele Steele
Bing AI – pytanie o Michaele Steele

Jak widzimy rezultaty poszukiwań są całkiem przyzwoite. Sprawdźmy kolejną z możliwości, która daje nam sztuczna inteligencja.

Kreatywny artykuł o Bing AI

Postanowiłem poprosić bota o zaproponowanie krótkiego artykułu na bloga technologicznego, w którym opowie on … sam o sobie. Oto co wygenerowało Bing AI w odpowiedzi – okazało się ono zaskakująco kreatywne, więc wrzucam jedynie część zaproponowanego tekstu:

Bing AI - wygenerowany artykuł
Bing AI – wygenerowany artykuł

Sprawdzenie kodu JAVA przez AI

Na koniec pokażę, że Bing AI może być przydatny także dla programistów, zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych. Jak widać po poniższym zrzucie ekranu, zapytałem bota o fragment kodu JAVA i trafnie on wskazał, co jest z nim nie tak. Jest on także wskazać jak taki błędny kod poprawić.

Bing AI - sprawdzenie kodu JAVA
Bing AI – sprawdzenie kodu JAVA

Generowanie obrazków przez Bing AI

Kolejną interesującą możliwością oferowaną przez sztuczną inteligencję jest generowanie wszelkiego rodzaju grafiki. Bing AI w tej materii napędza model DALL E od OpenAI, który do przeglądarki Microsoftu trafił jako Bing Image Creator.

Tak jak w poprzednich przypadkach, wystarczy poprosić Binga w okienku czatu o wygenerowanie obrazka oraz poinformować o jego tematyce i naszych oczekiwań. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych dzieł stworzonych przez sztuczną inteligencję na naszą prośbę.

Prompt 1 – statek kosmiczny

Wygeneruj zdjęcie prezentujące statek kosmiczny, który podchodzi do lądowania na zielonej łące. Obserwuje to tłum zgromadzonych ludzi.

Bing AI - statek kosmiczny
Bing AI – statek kosmiczny

Prompt 2 – zmęczona matka w stylu anime

Wygeneruj portret zmęczonej matki trzymającej w ręku spiące niemowle. Chciałbym, żeby była to grafika w stylu anime.

Bing AI - zmęczona matka w stylu anime
Bing AI – zmęczona matka w stylu anime

Prompt 3 – cool piesek

Wygeruj dla mnie fajny obrazek z cool pieskiem. Zaskocz mnie.

Bing AI - cool piesek
Bing AI – cool piesek

Jeżeli wygenerowaliście jakieś ciekawe obrazki przez Bing AI – pochwalcie się w komentarzach!

Podsumowanie

Jak widzicie możliwości Bing AI są naprawdę potężne. Sztuczna inteligencja to na pewno mocno przyszłościowa dziedzina, która już wkrótce będzie się pojawiać w różnych miejscach naszego życia. Warto zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Microsoft Edge i sprawdzić jej możliwości. Dajcie znać, czego ciekawego dowiedzieliście się z rozmowy z chatbotem Binga.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *