Smartfony są coraz szybsze, wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Niestety rosnące możliwości nie zawsze idą w parze ze zwiększeniem długości pracy baterii tych urządzeń.
Spis treści
W kwestii pojemności baterii smartfonów mamy ostatnio na rynku spory zastój. Najczęściej spotkać można urządzenia z baterią o pojemności 4000-5000 mAh. Nie różni się to wiele od sytuacji sprzed kilku lat – widać, że nastał tu pewien rodzaju zastój.
Producenci natomiast prześcigają się w wyścigu na szybkość ładowania. Na rynku pojawiają się coraz mocniejsze ładowarki, które pozwalają naładować smartfon nawet w 5 minut. Co jeśli nie mamy pod ręką kabla, a chcemy zaoszczędzić trochę baterii? Warto wykorzystać kilka poniższych wskazówek, które pozwolą obniżyć zużycie energii.
Przyciemnij ekran.
Ekran jest najbardziej prądożernym elementem telefonu komórkowego. Jeżeli chcemy zmniejszyć zużycie baterii przez ten element musimy w ustawieniach smartfona obniżyć jasność wyświetlacza. W normalnych warunkach powinno wystarczyć podświetlenie na poziomie 30%.
Zmniejsz długość podświetlenia.
Im szybciej ekran zostanie wygaszony, tym lepiej dla baterii naszego smartfona. Najlepiej ustawić możliwie najniższą wartość – w zależności od potrzeb 15 lub 30 sekund. Pozwoli to znacząco obniżyć zużycie energii przez wyświetlacz telefonu.
Wyłącz animacje.
Wprawdzie animacje są miłe dla oka i zwiększają atrakcyjność interfejsu, ale dodatkowo obciążają procesor smartfona, co wydatnie wpływa na pobór energii z baterii. Aby uzyskać maksymalne oszczędności zalecamy całkowite wyłączenie animacji lub ustawienie ich na mniejszą skalę (0,5x zamiast standardowego 1x).
Wyłącz wibracje i dźwięki podczas dotykania ekranu.
Nie wiem jak Was, ale mnie osobiście bardzo denerwuje ficzer wibracji uruchamianych przy okazji każdego dotknięcia ekranu telefonu. W tym przypadku możemy więc połącz przyjemne z pożytecznym – wibracje czy dźwięki nie są niezbędnymi elementami pracy smartfona, a także mają swój udział w zużyciu baterii.
Wyłącz Wi-Fi i Bluetooth, gdy z nich nie korzystasz.
Posiadanie ciągle włączonego Wi-Fi czy też Bluetooth również może wpływać na szybsze zużycie akumulatora. Jeżeli więc w danej chwili ich nie potrzebujemy to wskazane jest ich wyłączenie. Można tego łatwo dokonać z poziomu paska szybkiego dostępu naszego urządzenia.
Ogranicz używanie modułu GPS.
GPS to kolejny element mający poważnie skracający długość pracy baterii. Warto wyłączyć geolokalizację i ograniczyć uprawnienia aplikacjom korzystającym z GPS-a jedynie do sytuacji, gdy używamy danej aplikacji,
Używaj sieci 4G zamiast 5G.
Korzystanie z sieci 5G znacząco skraca żywotność baterii pomiędzy ładowaniami. Lepiej przełączyć się na „wolniejszą”, ale i zużywającą mniej energii sieć 4G. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że różnice na szybkości pomiędzy tymi sieciami nie są zbyt zauważalne, natomiast w kwestii użycia akumulatora są diametralnie wysokie.
Rozsądnie korzystaj z widżetów.
Duża ilość widżetów ma niekorzystny wpływ na czas pracy baterii – niektóre z nich korzystają z Internetu oraz znacząco obciążają procesor urządzenia. Zadbajmy więc, żeby na pulpicie smartfona znajdowały się tylko niezbędne tam elementy, takie jak skróty do najczęściej używanych aplikacji.
Wyłącz synchronizację danych.
Wyłączenie obsługi danych w tle i automatycznej synchronizacji danych dodatkowo wspomoże oszczędność energii. Synchronizację dla każdej z aplikacji musimy wtedy przeprowadzać „ręcznie”.
Usuń niepotrzebne aplikacje.
Warto usunąć aplikacje, które są nam zbędne. Więcej aplikacji na smartfonie to często więcej aplikacji działających w tle i nieustannie obciążających baterię. Powinniśmy pozostawić jedynie te, z których faktycznie korzystamy. Niezależnie od systemu operacyjnego naszego urządzenia dostępne są narzędzia, które pozwalają zweryfikować, które aplikacje są nam zbędne.
Wyłącz autostart aplikacji oraz je zamykaj.
W ustawieniach każdej z aplikacji zainstalowanych na naszym telefonie możemy wybrać czy chcemy by uruchamiała się ona samoczynnie w tle urządzenia. Warto wyłączyć tą opcję dla aplikacji, dla których tego nie potrzebujemy. Pamiętajmy też, żeby nie pozostawiać programów uruchomionych w tle i po zakończeniu pracy je zamykać.
Podsumowanie
Powyższe wskazówki mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na czas pracy baterii, ale również na szybkość i płynność działania systemu. Jeżeli macie jeszcze inne porady w tym temacie – zapraszam do podzielenia się nimi poprzez pozostawienie komentarza.