Wygeneruj miniaturkę do artykułu o fake newsach

Google zamyka Gmail?

Media społecznościowe obiegła zaskakująca informacja według której Google planuje zamknąć jedną ze swoich najpopularniejszych usług – pocztę Gmail. Okazała się ona jednak kolejnym viralowym fake newsem.

Przeglądając wczoraj Twittera (obecnie X) natknąłem się na post opublikowany przez zweryfikowane, anglojęzyczne konto, z kilkomaset tysiącami obserwujących. Sam Tweet miał również ogromne ilości reakcji – polubień, komentarzy, a także przekazań dalej. Autor informował w nim o sensacyjnej wiadomości: Google miał rzekomo zapowiedzieć likwidację Gmaila. Informacja ta była poparta zrzutem ekranu z wiadomości email:

Zrzut z fałszywą informacją o zamknięciu Gmail
Zrzut z fałszywą informacją o zamknięciu Gmail

Jak czytamy we wspomnianej korespondencji, Google oficjalnie wygasza Gmaila z dniem 1 sierpnia 2024 roku. Do tego dnia można korzystać ze swoich kont pocztowych, a potem dostęp do nich ma zostać nieodwracalnie utracony.

Post oczywiście wywołał panikę na niespotykaną skalę. Nic dziwnego, gdyż według danych z 2021 roku, Gmail ma ponad 1,8 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie. Obecnie ta liczba zapewne jest jeszcze większa. W samej Polsce konto w tym serwisie poczty elektronicznej ma ponad 22 miliony obywateli naszego kraju. Ale spokojnie, bardzo szybko pojawiło się oficjalnie dementi:

Google nie planuje zamykać Gmaila, a sensacyjne wiadomości okazały się kolejnymi fake newsami. Gigant z Mountain View wprawdzie sukcesywnie zamyka nierentowne usługi – listę nagrobków na wirtualnym cmentarzysku tej firmy można sprawdzić tutaj, ale z pewnością nie mógłby pozwolić sobie na zamknięcie swojego niemalże flagowego produktu.

Strona The Google Cemetery zawiera listę wygaszonych przez Google usług
Strona The Google Cemetery zawiera listę wygaszonych przez Google usług

Warto jednak wiedzieć, że Wasze konto pocztowe na Gmail może zostać zamknięte w przypadku braku aktywności, a więc gdy przestaniecie go używać. Wystarczy jednak przynajmniej raz na dwa lata (bo taki okres jest weryfikowany) zalogować się do serwisu, aby mieć pewność że nie utracicie konta i danych.

Na koniec dodam, że warto weryfikować informacje, które przeczytamy w Internecie. Nawet jeżeli pochodzą one od rzekomo popularnych i zweryfikowanych autorów. Nie wpadajmy pochopnie w panikę i nie ulegajmy wiralowym fake newsom.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *