CorsixTH – reimplementacja klasycznego Theme Hospital

Darmowe klony znanych gier

Jeśli jesteś fanem klasycznych gier, takich jak Doom, Diablo, Civilization, SimCity czy Jazz Jackrabbit, to mamy dla Ciebie świetną stronę internetową. Dzięki niej zagrasz w ich darmowe, otwartoźródłowe i rozwijane do dziś odpowiedniki.

Czym są projekty open source?

Projekty open source to takie, które udostępniają swój kod źródłowy publicznie, co oznacza, że każdy może go obejrzeć, zmodyfikować lub poprawić. W tym przypadku niektóre z tych projektów są wiernymi kopiami oryginalnych gier, inne dodają nowe funkcje lub zmieniają grafikę, a jeszcze inne tworzą zupełnie nowe gry na podstawie starych pomysłów.

Gdzie znaleźć darmowe klony klasyków?

Jednym z najlepszych miejsc, gdzie możesz znaleźć bogatą kolekcję growych projektów open source, które odtwarzają lub inspirują się starymi grami, jest strona Open Source Game Clones. Zawiera ona ponad informacje o ponad 1000 projektach, podzielonych na kategorie według gatunku, typu, użytego języka programowania czy też aktualnego statusu. Gry można wyszukiwać po nazwie lub przeglądać pełną listę posortowaną według alfabetu.

Na stronie znajdziesz linki do repozytoriów GitHub, gdzie możesz pobrać kod źródłowy projektów, a także do stron internetowych projektów, gdzie możesz pobrać gotowe instalatory gier lub pliki wykonywalne. Dostępne są także informacje o licencjach, pod którymi udostępniane są poszczególne tytuły.

Warto dodać, że większość gier można uruchomić na niemal każdej platformie systemowej.

Przykładowe projekty gier

Poniżej podajemy kilka interesujących przykładów gier, które znaleźć można na platformie Open Source Game Clones:

  • ClassiCube to projekt, który jest kompletną reimplementacją Minecraft Classic, czyli pierwszej wersji gry, która była dostępna za darmo w przeglądarce. Projekt dodaje także opcjonalne dodatki, takie jak tryb kreatywny, obsługa modów czy serwery wieloosobowe. Jego development jest bardzo aktywny i gromadzi wokół siebie dużą społeczność,
ClassiCube - gra inspirowana klasycznym Minecraftem
ClassiCube – gra inspirowana klasycznym Minecraftem
  • Jazz² Resurrection to remake klasycznej platformówki Jazz Jackrabbit 2, która została wydana w 1998 roku. Obejmujemy w nim stery nad sympatycznym królikiem, który na swojej drodze musi pokonać wielu przeciwników korzystając z różnego rodzaju broni i boosterów. Gra jest dostępna na Windowsa, Linuxa, Androida, a nawet można zagrać w samej przeglądarce internetowej,
Jazz² Resurrection - remake Jazz Jackrabbit 2
Jazz² Resurrection – remake Jazz Jackrabbit 2
  • Doom Legacy to klon kultowej strzelanki Doom, który powstał z oryginalnych źródeł udostępnionych przez id Software. Skupiono się na poprawkach błędów i dodaniu funkcji, które zdaniem autorów, powinny tam znaleźć się od początku. W dalszych etapach prac zostanie odświeżonych aspekt wizualny, a także rozszerzony silnik o ulepszenia do tworzenia map i wsparcie modów,
DoomLegacy - opensourceowy Doom
DoomLegacy – opensourceowy Doom
  • CorsixTH to ponowna implementacja gry Theme Hospital. Oryginalny tytuł pojawił się na rynku w 1997 roku i był rozbudowaną symulacją tworzenia i zarządzania szpitalem. Celem autorów CorsixTH jest odtworzenie silnika gry, umożliwienie ładowania oryginalnych plików danych, a następnie wprowadzenie rozszerzeń i ulepszeń rozgrywki,
CorsixTH - reimplementacja klasycznego Theme Hospital
CorsixTH – reimplementacja klasycznego Theme Hospital
  • FreeCiv to gra, która zainteresuje fanów jednej z lepszych serii gier strategicznych w historii – serii Civilization. To strategiczna gra turowa dla wielu graczy. Stają się oni przywódcami cywilizacji i walczą o zawładnięcie światem (i innymi cywilizacjami). Gra jest bardzo rozbudowana, wierna zasadom z oryginału i rozwijana przez duży zespół entuzjastów.
FreeCiv - darmowa gra strategiczna zainspirowana serią Civilization
FreeCiv – darmowa gra strategiczna zainspirowana serią Civilization

Dlaczego warto zainteresować się takimi projektami?

Grając w projekty open source, nie tylko możesz cieszyć się starymi grami za darmo, ale także wspierać twórców, którzy poświęcają swój czas i umiejętności, aby stworzyć coś nowego i ciekawego. Możesz także sam dołączyć do społeczności open source i pomóc w rozwoju projektów, zgłaszając błędy, proponując pomysły, tłumacząc teksty lub pisząc kod. Możesz także nauczyć się programowania, obserwując, jak inni tworzą gry, lub stworzyć własny projekt, bazując na istniejących.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *